Nowe obostrzenia w całej Polsce od 20 marca do 9 kwietnia 2021 r.

PAP/MJM
opublikowano: 17-03-2021, 16:04
aktualizacja: 25-03-2021, 13:31

W związku z rozwojem epidemii COVID-19 w Polsce wprowadzane są kolejne obostrzenia. W połowie marca poinformowano, że od 20 marca do 9 kwietnia 2021 r. - a więc także podczas Wielkanocy - w całym kraju będą zamknięte hotele, instytucje kultury i obiekty sportowe. Ograniczona zostanie także działalność galerii handlowych. Jednak w związku z lawinowo rosnącą liczną zakażeń, 25 marca poinformowano o kolejnych, ostrzejszych obostrzeniach, które będą obowiązywać od 27 marca do 9 kwietnia.

Ten artykuł czytasz w ramach płatnej subskrypcji. Twoja prenumerata jest aktywna

"Analizując sytuację w innych województwach, widzimy, że praktycznie w całym kraju na tyle się ona pogarsza, że średnia zakażeń na 100 tys. mieszkańców wynosi 47,9" – poinformował 17 marca podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Przypomniał, że gdy na początku marca zdecydowano o wprowadzeniu obostrzeń w województwie warmińsko-mazurskim, wskaźnik ten wynosił tam nieco ponad 40.

"Oznacza to, że decyzje o kolejnych restrykcjach będą miały charakter ogólnopolski" – zapowiedział szef resortu zdrowia.

Epidemia COVID-19: nowe obostrzenia od 20 marca do 9 kwietnia 2021 r.

Od 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce obowiązują następujące ograniczenia. Zgodnie z informacją podaną przez Ministerstwo Zdrowia, swoją działalność musiały zawiesić:

 • hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
 • galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
 • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
 • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
 • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
 • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
 • stoki narciarskie;
 • kluby fitness i siłownie;
 • obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Epidemia COVID-19 i nowe obostrzenia: wszyscy uczniowie w Polsce będą uczyć się zdalnie

Ministerstwo Zdrowia zdecydowało, że ze względów bezpieczeństwa, uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego, uczą się zdalnie.

Epidemia COVID-19 i nowe obostrzenia: administracja publiczna tam gdzie możliwe przez najbliższe 2 tygodnie ma pracować zdalnie

Cała administracja publiczna wszędzie tam, gdzie będzie to możliwe, zostanie na najbliższe dwa tygodnie wysłana na pracę zdalną - zapowiedział 25 marca premier Mateusz Morawiecki. Zaapelował też do prywatnych przedsiębiorców o pracę zdalną dla pracowników w tym czasie.

"Wobec przedsiębiorców prywatnych bardzo gorąco apeluje o to właśnie, żeby również w najbliższych dwóch tygodniach zorganizować pracę - tam gdzie jest to możliwe oczywiście - w sposób zdalny" - powiedział.

Zdaniem premiera jest wiele obszarów, gdzie można taką pracę zdalną wykonywać. W tym kontekście szef rządu wymienił np. kancelarie prawne, biura architektoniczne, czy rożnego rodzaju firmy usługowe.

"W tym przypadku każda mobilność rodzi ryzyko. Każde zmniejszenie mobilności prowadzi do obniżenia wskaźnika transmisji wirusa" - powiedział Morawiecki, wyrażając jednocześnie nadzieję, że nowe obostrzenia w ciągu dwóch tygodni doprowadzą do poprawy sytuacji.

Kolejne, ostrzejsze obostrzenia od 27 marca

25 marca odbyła się konferencja ministra zdrowia, podczas której poinformowano, że padł rekord dziennej liczby zakażeń: ponad 34 tysiące przypadków SARS-CoV-2. Szef rządu poinformował, że w tej chwili zajętych jest ponad 70 proc. łóżek (także tych respiratorowych) przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19.

„Trzeba sobie powiedzieć jasno: jesteśmy w sytuacji kryzysowej” – przyznał Adam Niedzielski.

W związku z tym od 27 marca do 9 kwietnia wprowadzono kolejne, ostrzejsze obostrzenia.

1. Handel

 • wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 zostaną zamknięte,
 • centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

Oprócz tego w placówkach handlowych na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób:

 • 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
 • 1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.

2. Kult religijny

Od 27 marca, w miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

3. Salony fryzjerskie i kosmetyczne

Od 27 marca zakaz działalności obejmie także salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne w całej Polsce.

4. Żłobki i przedszkola tylko dla medyków

Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców, zamknięte zostaną żłobki i przedszkola. Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

Ważne! Rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

5. Sport – tylko zawodowy

Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.

Epidemia COVID-19 i nowe obostrzenia: zgromadzenia do pięciu osób. Do limitu nie są zaliczane osoby zaszczepione

Podczas konferencji prasowej, na której poinformowano o nowych obostrzeniach obowiązujących od 27 marca, padło pytanie, czy limity zgromadzeń się zmienią i czy nadal będą obowiązywały limity możliwości zaproszenia na spotkanie rodzinne pięciu osób.

"Wszystkie zasady bezpieczeństwa, które obowiązywały do tej pory, oprócz tych, które informowaliśmy, że się zmienią, obowiązują te same, czyli limit zgromadzeń jest pięcioosobowy" - odpowiedział szef resortu zdrowia.

"Przypomnę, że w ramach tego limitu nie są zaliczane osoby, które odbyły szczepienie" - podkreślił Niedzielski.

Adam Niedzielski: obostrzenia w województwie warmińsko-mazurskim okazały się skuteczne

Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej, która odbyła się 17 marca, powiedział, że skuteczne okazały się obostrzenia wprowadzane dwa tygodnie temu w województwie warmińsko-mazurskim.

"Jeżeli popatrzymy na województwo warmińsko-mazurskie, które w pierwszej kolejności zostało objęte obostrzeniami, to widzimy wyraźnie, że od czasu wprowadzenia obostrzeń dwa tygodnie temu ta dynamika [nowych zachorowań - przyp. red.] zaczęła systematycznie maleć, czyli mamy do czynienia ze znacznym spowolnieniem wzrostu" - powiedział 17 marca szef resortu zdrowia.

Zaznaczył, że na Warmii i Mazurach widać wygaszenie systematyczne wzrostu nowych zakażeń.

"Dlatego podjęliśmy decyzję, żeby te same obostrzenia i regulacje wprowadzić na poziomie całego kraju" - poinformował wówczas Adam Niedzielski.

Mówimy tutaj o sytuacji - jak wyjaśnił szef MZ - kiedy zamknięte zostaną hotele, z wyjątkiem hoteli robotniczych i "pewnych konkretnych wyjazdów służbowych", ograniczona zostanie działalność galerii handlowych w skali całego kraju. Dodał, że zamknięte zostaną kina, teatry, muzea, galerie i inne obiekty rozrywkowe. Również - jak zapowiedział Niedzielski - zamknięte zostaną baseny, sauny, solaria i obiekty sportowe.

Adam Niedzielski: nowe obostrzenia w żaden sposób nie ograniczają przemieszczania się

Sąd Najwyższy uwzględnił we wtorek, 16 marca, trzy pierwsze spośród złożonych przez Rzecznika Praw Obywatelskich kasacji od kar za złamanie obostrzeń epidemicznych; we wszystkich trzech sprawach wyroki uchylono, a ukarane osoby uniewinniono - informował zespół prasowy SN. Kasacje RPO dotyczą zazwyczaj wymierzonych grzywien za złamanie zakazów przemieszczania się, korzystania z parków lub chodzenia bez maseczki. Zakazy wynikały z rozporządzeń Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Szef MZ w trakcie konferencji prasowej, która odbyła się 17 marca, został zapytany o decyzję SN.

"Oczywiście zapoznamy się z uzasadnieniem tego orzeczenia. Jeżeli będą przesłanki, to odpowiednie kroki legislacyjne również podejmiemy" - powiedział.

Minister zdrowia podkreślił jednocześnie, że obecnie podjęte przez rząd decyzje nie wprowadzają żadnych obostrzeń w przemieszczaniu się.

"Chcę jeszcze raz podkreślić, że te decyzje, które podejmujemy dzisiaj [17 marca - przyp. red.], w żaden sposób nie ograniczają przemieszczania się" - powiedział.

Podczas konferencji, która odbyła się 25 marca, potwierdzono, że nie zostanie wprowadzony zakaz przemieszczania się.

Premier: chcemy wprowadzić dodatkowe obostrzenia na południowej granicy kraju

Podczas konferencji, która odbyła się 25 marca, poinformowano także o dodatkowych obostrzeniach na południowej granicy kraju.

"W przypadku granicy południowej chcemy wprowadzić dodatkowe obostrzenia w przemieszczaniu się" - zapowiedział Morawiecki. Jak wyjaśnił, dodatkowe obostrzenia oznaczałyby "kwarantannę lub aktualnie wykonany test".

"Mamy sygnały, szczególnie od naszych przyjaciół z Grupy Wyszehradzkiej, że z południa Europy pojawia się wiele przypadków wirusa zmutowanego" - dodał premier. Przekazał także, że o tej kwestii dyskutował już w gronie ekspertów.

Premier o możliwym wprowadzeniu w przyszłości stanu nadzwyczajnego: Nie wykluczamy żadnego scenariusza

25 marca premier był pytany na konferencji prasowej, czy wobec postępującej liczby zakażeń rozważane jest wprowadzenie stanu wyjątkowego lub klęski żywiołowej, szczególnie jeśli wprowadzone obostrzenia nie przyniosą rezultatu.

"Wszystko dla dobra obywateli, wszystko, by ratować sytuację w służbie zdrowia. Nie wykluczamy żadnego scenariusza, jeśli po dwóch, trzech tygodniach miałoby być jeszcze gorzej" - odpowiedział premier.

PRZECZYTAJ TAKŻE: COVID-19 w Polsce: liczba zakażeń koronawirusem i zgonów [AKTUALIZACJA]

Prognoza rozwoju pandemii COVID-19 w Polsce: w kwietniu duży przyrost hospitalizacji

Źródło: Ministerstwo Zdrowia, PAP

Najważniejsze dzisiaj
× Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.