Znamy założenia Narodowej Strategii Neurologicznej
Zdecydowaliśmy, że zostanie powołana Krajowa Rada ds. Neurologii, analogicznie jak w przypadku onkologii i kardiologii. Pierwszym zadaniem Rady będzie opracowanie strategii, którą będziemy chcieli przyjąć jako uchwałę rządową. Ona jest już praktycznie gotowa - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
17 września 2021 r. odbyła się konferencja „Kierunki strategicznego rozwoju polskiej neurologii”. Kanwą do dyskusji była prezentacja raportu nt. “Stanu polskiej neurologii oraz kierunków jej strategicznego rozwoju”, opracowanego przez Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia na zlecenie Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

Powstanie Krajowa Rada ds. Neurologii
Jako pierwszy głos w dyskusji zabrał minister zdrowia Adam Niedzielski, który poinformował o planach powstania Krajowej Rady ds. Rozwoju Neurologii.
- Zdecydowaliśmy, że zostanie powołana Krajowa Rada ds. Neurologii, analogicznie jak w przypadku onkologii i kardiologii. Chciałbym, aby ta rada miała bardzo podobne kompetencje, co rada w dziedzinie onkologii i kardiologii, czyli aby decydowała o strategicznych kierunkach rozwoju (polskiej neurologii - przyp. red.) - powiedział Adam Niedzielski.
Szef resortu zdrowia zapewnił, że Rada dr. Neurologii zostanie powołana w najbliższym czasie na mocy rozporządzenia.
- Pierwszym zadaniem Rady będzie opracowanie strategii, która będzie miała taki sam charakter, jak w przypadku onkologii i neurologii. Ona jest już praktycznie gotowa. Ten sam charakter oznacza, że będziemy chcieli przyjąć tę strategię jako uchwałę rządową, żeby to był dokument, który będzie miał charakter formalny - powiedział Adam Niedzielski.
Narodowa Strategia Neurologiczna (Narodowy Program - Neurologia)
- Minister zdrowia powiedział, że popiera kierunek opracowania Narodowej Strategii Neurologicznej, która będzie porównywalna do doświadczeń, które już system wypracował. Myślę, że opracowanie tej strategii będzie dobrą praktyką zarządczą. Jakie są strategiczne kierunki rozwoju neurologii w Polsce? One zostały skupione wokół czterech strategicznych obszarów: inwestycje w poprawę organizacji opieki zdrowotne, w kadry, innowacyjne technologie, edukację, profilaktykę i jakość życia pacjentów neurologicznych - wyjaśniła dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego i dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, przedstawiła założenia Narodowej Strategii Neurologicznej.
1. Inwestycje w poprawę organizacji opieki zdrowotnej
Narodowa Strategia Neurologiczna zakłada wdrożenie Kompleksowej i Koordynowanej Opieki Neurologicznej w Polsce w ramach Krajowej Sieci Neurologicznej. Dotyczy to jednostek chorobowych, takich jak:
- udar (Krajowa Sieć Udarowa - KSU)
- choroba Alzheimera (Kompleksowa i Koordynowana Opieka nad Pacjentem z Chorobą Alzheimera)
- choroba Parkinsona (Kompleksowa i Koordynowana Opieka nad Pacjentem z Chorobą Parkinsona)
- padaczka (Kompleksowa i Koordynowana Opieka nad Pacjentem z Padaczką)
- migrena (Kompleksowa i Koordynowana Opieka nad Pacjentem z Migreną)
- SM (Kompleksowa i Koordynowana Opieka nad Pacjentem z SM)
Strategia zakłada także opracowanie lub aktualizację standardów i wytycznych postępowania diagnostyczno-terapeutycznego.
Ważnym elementem jest także wdrożenie kryterium jakości dla kluczowych procesów diagnostycznych i terapeutycznych w systemie opieki neurologicznej.
Wszystko w celu zapewnienia powszechnego dostępu do świadczeń neurologicznych oraz kompleksowej opieki na całej ścieżce diagnostyczno-terapeutycznej.
2. Inwestycja w kadry
Celem jest uznanie neurologii jako specjalizacji priorytetowej oraz wprowadzenie systemu uzyskiwania umiejętności.
3. Inwestycje w innowacyjne technologie
Strategia obejmuje m.in. zapewnienie dostępu do innowacyjnych terapii diagnostycznych i terapeutycznych, wsparcie badań naukowych i poprawa dostępu do komercyjnych badań klinicznych.
4. Inwestycja w edukację, profilaktykę i jakość życia pacjentów neurologicznych
Celem jest wzmocnienie kompetencji pacjentów w zakresie zachowań prozdrowotnych i skutecznej samoopieki, m.in. poprzez włączenie lekarzy różnych specjalności, w szczególności lekarzy POZ, w skoordynowaną opiekę nad pacjentami neurologicznymi.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Plan dla neurologii. Jakich zmian wymaga polski system opieki neurologicznej?
Źródło: Puls Medycyny