NEJM: szczepionki przeciwko COVID-19 mRNA nie zwiększają ryzyka poronienia u kobiet w ciąży
Szczepienie kobiet w ciąży przeciwko COVID-19 szczepionką mRNA nie wpływa na zwiększony odsetek poronień - wskazują najnowsze wyniki badań przedstawione w NEJM.
Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych i Technologii Medycznych, poinformował w mediach społecznościowych, że “szczepionki mRNA nie zwiększają ryzyka poronienia - kolejne badanie dostarczające dowodów na bezpieczeństwo szczepienia p/#COVID-19 w czasie ciąży. Badaniem objęto 2456 kobiet”.
Wyniki badań🇺🇸: szczepionki mRNA nie zwiększają ryzyka poronienia - kolejne badanie dostarczające dowodów na bezpieczeństwo szczepienia p/#COVID-19 w czasie ciąży. Badaniem objęto 2456 kobiet. https://t.co/QY9y74nKKL
— 𝗚𝗿𝘇𝗲𝗴𝗼𝗿𝘇 𝗖𝗲𝘀𝘀𝗮𝗸 (@GCessak) September 15, 2021
Poronienie samoistne to częsta przypadłość
Wyniki badań zostały opublikowane na łamach “The New England Journal of Medicine” (NEJM).

Jak wskazują autorzy badania, kobiety w ciąży są zagrożone ciężkim przebiegiem COVID-19 objawiającym się m.in. zespołem ostrej niewydolności oddechowej. Ten stan w czasie ciąży wiąże się ze zwiększonym ryzykiem porodu przedwczesnego, poronienia i innych niekorzystnych skutków dla zdrowia matki i noworodka.
Badacze podkreślają, że poronienie samoistne (utrata płodu występująca przed 20. tygodniem ciąży) jest częstym powikłanie ciąży, dotykającym 11 do 22 proc. potwierdzonych ciąż.
Ryzyko poronienia u zaszczepionych zgodne z ryzykiem oczekiwanym
Autorzy badania wyliczają, że przeanalizowali dane pochodzące z rejestru ciąż CDC-safe COVID-19, w celu określenia skumulowanego ryzyka samoistnego poronienia, które wystąpiło pomiędzy 6. a mniej niż 20. tygodniem ciąży.
Analizie poddano dane pochodzące od łącznie 2456 uczestniczek. Okazało się, że 2022 uczestniczek zgłosiło trwanie ciąży w 20. tygodniu ciąży, 165 uczestniczek zgłosiło samoistną aborcję, z 65 uczestniczkami nie było kontaktu, 188 uczestniczek zakończyło obserwację w drugim trymestrze przed 20. tygodniem ciąży, a 16 uczestniczek zgłosiło, że przerwały ciążę przed 20. tygodniem z innych powodów (poronienie wywołane lub ciąża pozamaciczna lub zaśniadowa).
Zdecydowana większość kobiet miała 30 lat lub więcej (77,3 proc.), nie była pochodzenia latynoskiego (78,3 proc.) i pracowała jako personel medyczny (88,8 proc.). Nieco ponad połowa uczestniczek (52,7 proc.) otrzymała szczepionkę Pfizer/BioNTech. Wyniki wykazały, że skumulowane ryzyko samoistnego poronienia od 6. do mniej niż 20. tygodnia ciąży wyniosło 14,1 proc.
Zdaniem badaczy, w porównaniu z danymi z dwóch historycznych kohort, które reprezentują dolny i górny zakres ryzyka samoistnej aborcji, skumulowane ryzyko samoistnej aborcji z przeprowadzonej analizy mieściło się w oczekiwanym zakresie ryzyka.
Badania potwierdzają bezpieczeństwo szczepień przeciwko COVID-19 u ciężarnych
Jak podkreślają autorzy, ograniczenia badania obejmują: brak grupy kontrolnej nieszczepionych kobiet w ciąży, jednorodność uczestników pod względem grup rasowych i etnicznych oraz zawodu, dobrowolność rekrutacji populacji oraz wykorzystanie danych zgłaszanych przez same uczestniczki.
“Pomimo tych ograniczeń przeprowadzone badanie wskazuje, że ryzyko samoistnego poronienia po szczepieniu mRNA COVID-19 przed poczęciem lub w czasie ciąży jest zgodne z oczekiwanym ryzykiem samoistnego poronienia. Odkrycie to potwierdza bezpieczeństwo szczepienia mRNA COVID-19 u kobiet w ciąży” - wskazują autorzy badania.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Szczepienia przeciwko COVID-19 dla kobiet w ciąży istotnie zmniejszyło ryzyko zakażenia [BADANIE]
Źródło: Puls Medycyny