EMA bada powikłania po szczepionkach przeciwko COVID-19. Tym razem na celowniku ryzyko zespołu zapalnego
Europejska Agencja Leków (EMA) rozpoczęła badania nad ryzykiem wieloukładowego zespołu zapalnego na skutek szczepienia przeciw COVID-19 preparatem Pfizera.
Zespół EMA do spraw bezpieczeństwa analizuje przypadek siedemnastolatka z Danii, u którego po szczepieniu wystąpił wieloukładowy zespół zapalny (multisystem inflammatory syndrome - MIS).
Przypadłość ta jest poważną, ale bardzo rzadką chorobą, która wystąpiła też u osób przechodzących COVID-19. Powoduje stany zapalne wielu organów, w tym serca, mózgu, płuc, oczu, skóry, układu trawiennego.

Wieloukładowy zespół zapalny zdarza się bardzo rzadko
Nieliczne przypadki takiego zespołu zapalnego wystąpiły też po szczepieniach preparatami innych koncernów.
– W Europie do 19 sierpnia odnotowano pięć zespołów zapalnych po szczepieniu preparatem Pfizera oraz po jednym po szczepionkach Moderny i Johnson & Johnson - podała EMA.
Przekazała również, że siedemnastolatek, którego sprawą się zajmuje, całkowicie pokonał chorobę.
Wytyczne w sprawie bezpieczeństwa stosowania szczepionki Pfizera wydane 30 sierpnia przez Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) nie zawierają żadnych informacji o przypadkach MIS.
EMA sprawdza też przypadki choroby zakrzepowej
Zespół EMA do spraw bezpieczeństwa analizuje też przypadki żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej po podaniu szczepionki koncernu Johnson & Johnson.
W lipcu EMA oceniła dziewięć przypadków autoimmunologicznej choroby krwi po podaniu szczepionki przeciw COVID -19.
Uznała wówczas, że nie można ustalić między nimi „jasnego związku przyczynowego”. Agencja poinformowała też, że jej komisja ds. bezpieczeństwa będzie nadal monitorować przypadki małopłytkowości immunologicznej, choroby autoimmunologicznej z niskim poziomem płytek krwi.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Powikłania po szczepieniu znacznie rzadsze niż po COVID-19 [BADANIA]
Szczepionka Moderna a autoimmunologiczna choroba krwi. EMA bada preparat
Źródło: Puls Medycyny