MZ pracuje nad wdrożeniem porady pielęgniarskiej w opiece diabetologicznej
Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski zapowiada zmiany w obrębie leczenia stopy cukrzycowej. W opiekę nad pacjentami mają być mocniej włączone pielęgniarki posiadające uprawnienia do leczenia ran przewlekłych. Umożliwić to ma wprowadzenie porady pielęgniarskiej.

- 30 listopada w ramach obchodów Światowego Dnia Cukrzycy w Sejmie RP odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespół ds. Cukrzycy.
- Pielęgniarki bardzo mocno zajmują się pacjentami z trudno gojącymi się ranami i bardzo wiele z nich ma odpowiednie wykształcenie i kursy w tym zakresie - podkreślił wiceszef MZ.
Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski uczestniczył 30 listopada w posiedzeniu Parlamentarnego Zespół ds. Cukrzycy. W trakcie spotkania podkreślał, że ostatni rok przyniósł wiele zmian w obszarze diabetologii, do której resort zdrowia przywiązuje wielką uwagę. Przyznał, że w zakresie leczenia cukrzycy, wyzwaniem pozostaje opracowanie lepszej opieki w zakresie stopy cukrzycowej. Jak zadeklarował, prace nad tym już się toczą.
– W najbliższym czasie wejdzie oczekiwana w tym obszarze porada pielęgniarska – zapowiedział.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Światowy Dzień Cukrzycy: pół miliona Polaków nie wie, że choruje
Dodał: - Opieka nad pacjentami z trudno gojącymi się ranami to domena pielęgniarek. Wiemy, że wiele przedstawicielek tego zawodu jest specjalistkami w tym zakresie, przeszła odpowiednie do tego szkolenie. Zdajemy sobie sprawę, że skuteczność tej opieki jest wtedy, gdy jest ona blisko pacjenta. Widzimy, że ona musi być w powiecie, bo funkcjonują ośrodki szpitalne, które są świetne w leczeniu ran jak Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach. Jednak dostęp do nich po prostu jest zbyt słaby i myślę, że zaangażowanie w ten obszar pielęgniarek to istotny element, by poprawić opiekę nad pacjentem w tym zakresie - podkreślił wiceminister Miłkowski.
Zdajemy sobie sprawę, że w tym zakresie oczekiwane jest też poszerzenie dostępu do potrzebnych tym pacjentom opatrunków.
Zespół stopy cukrzycowej to jedno z najpoważniejszych powikłań u chorych na cukrzycę. W Polsce przeprowadza się rocznie ponad 7 tys. pierwszych amputacji powyżej kostki u pacjentów z cukrzycą i zespołem stopy cukrzycowej oraz mniejszych obszarowo amputacji, które również powodują niepełnosprawność.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Prof. Szuba: pod względem liczby amputacji z powodu niedokrwienia kończyn Polska bije niechlubne rekordy
Źródło: Puls Medycyny