MZ po raz kolejny wydłuża program “Profilaktyka 40 Plus”. Do kiedy?
aktualizacja: 16-11-2022, 13:21
W Dzienniku Ustaw ogłoszono nowelizację rozporządzenia ministra zdrowia, która wprowadza nowy termin zakończenia programu pilotażowego “Profilaktyka 40 Plus”. Pilotaż został wydłużony o rok, do końca 2023 r.

To już kolejna nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia z 14 czerwca 2021 r. w sprawie programu pilotażowego Profilaktyka 40 plus, który pierwotnie miał trwać od 1 lipca do końca 2021 r., a jego ewaluacja - do końca marca 2022 r. Nowelizacja rozporządzenia z czerwca br. wydłużyła pilotaż do 31 grudnia 2022 r.
Program Profilaktyka 40 plus wydłużony - do kiedy?
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 8 listopada 2022 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego „Profilaktyka 40 PLUS”, ogłoszonym w Dzienniku Ustaw 15 listopada 2022 r. (Dz. U. 2022 poz. 2325):
- etap realizacji programu pilotażowego potrwa do 31 grudnia 2023 r.
- Narodowy Fundusz Zdrowia ma dokonać oceny wyników programu przez sporządzenie analizy wskaźników tego programu i przekazać tę ocenę ministrowi zdrowia nie później niż do 31 marca 2024 r.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
Jak uzasadniał resort zdrowia na etapie konsultacji, celem przedłużenia pilotażu jest umożliwienie skorzystania z niego przez jak największą liczbę świadczeniobiorców od 40. roku życia, gdyż stan zagrożenia epidemicznego, a następnie stan epidemii powodujący liczne zakażenia wirusem SARS-CoV-2, w tym związana z nim zmiana stylu życia, wpłynęły przede wszystkim na ograniczenie aktywności fizycznej oraz wzrost natężenia stresu, potęgując przy tym ryzyko zachorowania na najczęstsze choroby tzw. cywilizacyjne, takie jak choroby układu krążenia czy choroby metaboliczne.
“Dlatego też mając na uwadze konsekwencje, jakie niesie obecna sytuacja epidemiczna zasadnym jest wydłużenie etapu realizacji programu pilotażowego, który pozwoli na powszechne objęcie świadczeniobiorców od 40. roku życia profilaktyczną diagnostyką laboratoryjną w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych” - czytamy w uzasadnieniu projektu.
Ministerstwo Zdrowia na razie niezadowolone z efektów programu “Profilaktyka 40 Plus”
W ramach programu osoby od 40. roku życia mogą zostać objęte profilaktyczną diagnostyką w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych, zrobić m.in. morfologię krwi, zbadać stężenie cholesterolu, a mężczyźni mogą wykonać badanie PSA (w kierunku raka prostaty).
W związku z niezadowalającym zainteresowaniem programem, MZ przygotowuje loterię z nagrodami dla osób, które wykonają badania profilaktyczne w ramach programu.
“Z dostępnych danych wynika, że dotychczas z Programu skorzystało jedynie blisko 700 tys. z ok. 20 mln uprawnionych do udziału w projekcie. W niezadowalającym stopniu z Programu korzysta ludność na obszarach wiejskich. Istnieje więc uzasadniona potrzeba zwiększenia zasięgu realizowanego Programu poprzez działania promocyjne, będące przedmiotem niniejszego konkursu” - napisano w ogłoszeniu o konkursie ofert na realizatora loterii.
CZYTAJ WIĘCEJ: Program „Profilaktyka 40 Plus”: ruszył konkurs ofert na wybór realizatora loterii promocyjnej
Źródło: Puls Medycyny