Małpia ospa - czy grozi nam kolejna pandemia? [PODCAST]
Małpia ospa od kilkunastu dni elektryzuje opinię publiczną. O tym, dlaczego choroba ta wzbudza tyle emocji i czy czeka nas kolejna pandemia, opowiada dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog i mikrobiolog, adiunkt w Katedrze i Zakładzie Mikrobiologii Lekarskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
– Małpia ospa jest obecnie głównie problemem medialnym. Przez ostatnie dwa lata żyliśmy w cieniu pandemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2, przez co praktycznie każde rozprzestrzeniające się zakażenie wirusowe budzi lęk. Czy słusznie? W większości przypadków - nie - mówi dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski.
Ekspert tłumaczy, że wirus ospy małpiej jest blisko spokrewniony z wirusem ospy prawdziwej, który został eradykowany na początku lat 80. XX wieku, dlatego nowa szczepionka przeciwko ospie prawdziwej w pewnym stopniu zabezpiecza przed zakażeniem małpią ospą. Niestety, mimo że preparat ten jest zarejestrowany na terenie Unii Europejskie, to nie jest on dostępny w Polsce. W przypadku zachorowania skuteczne mogą jednak okazać się leki przeciwko pokswirusom.
Specjalista wyjaśnia też m.in. jak można się zarazić, jakie objawy powinny zaniepokoić i jak przebiega choroba, kiedy zgłosić się do lekarza i co może zminimalizować ryzyko zachorowania.
Rozmowę prowadzi Katarzyna Matusewicz, dziennikarka „Pulsu Medycyny”. Zapraszamy do słuchania!
ZOBACZ TAKŻE: Pilne rozporządzenia ministra zdrowia w związku z małpią ospą
Źródło: Puls Medycyny