Kontrowersyjne materiały NFZ o żywieniu będą poprawione
Po publikacji “Pulsu Medycyny” i wielu nieprzychylnych komentarzach dietetyków NFZ skierował kontrowersyjną ulotkę (i film) z poradami żywieniowymi do ponownej oceny. “Na pewno wyciągniemy z tej lekcji wnioski na przyszłość” - napisał naszej redakcji rzecznik prasowy NFZ Andrzej Troszyński.

Przypomnijmy. NFZ 29 marca opublikował ulotkę i film z poradami żywieniowymi. Oprócz wielu cennych wskazówek materiały edukacyjne zawierały także rekomendacje, by pomidora nie łączyć z ogórkiem, a owoców z innymi posiłkami, z kolei zalecono jedzenie marchewki z masłem. To wywołało duże poruszenie wśród dietetyków, którzy zarzucili NFZ, że powiela szkodliwe mity i edukuje niezgodnie z aktualną wiedzą medyczną.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Burza wokół ulotki NFZ. Dietetycy: niezgodna z EBM, powiela mity

O tym, że ulotka NFZ zawiera „kontrowersyjne” tezy, pierwszy napisał „Puls Medycyny”. Skierowaliśmy też do NFZ zapytanie m.in. o to, kto jest autorem materiałów lub z kim była konsultowana ich zawartość merytoryczna (głównie ulotki, bo ta wywołała najwięcej wątpliwości środowiska dietetyków). Zapytaliśmy też o koszt przygotowania opisywanych materiałów edukacyjnych.
Jeszcze przed otrzymaniem odpowiedzi NFZ usunął ze swojej strony zarówno ulotkę, jak i film, a w artykule pojawił się komunikat, że jest w trakcie aktualizacji.
NFZ: z taką sytuacją mamy do czynienia po raz pierwszy
Jak poinformował nas rzecznik NFZ, „Środa z Profilaktyką” to cykliczna akcja edukacyjna Narodowego Funduszu Zdrowia dotycząca profilaktyki chorób i promocji zdrowia, to dzień regularnej edukacji zdrowotnej. Sprecyzował, że „Środa z Profilaktyką” to m.in. cykl filmów emitowanych na kanale YouTube, FB (Akademia NFZ).
“Filmy mają charakter społeczny. Łącznie wyprodukowaliśmy już 70 filmów edukacyjnych, niemniej z sytuacją, o której pisze Pan redaktor, mamy do czynienia po raz pierwszy” - podkreślił Andrzej Troszyński.
Poinformował, że ulotka powstała w oparciu o wypowiedź eksperta (psychodietetyka) i przez tego samego eksperta była również opiniowana.
“Materiały edukacyjne są przygotowywane przez pracowników NFZ, zawsze w oparciu o wypowiedzi zewnętrznych ekspertów. Eksperci biorą udział w akceptacji tych materiałów. Nie pobierają za to żadnego wynagrodzenia” - napisał rzecznik.
Zdecydowaliśmy o skorygowaniu tych materiałów
Rzecznik zaznaczył, że - podobnie jak materiały do „Środy z Profilaktyką” - także film i ulotka z poradami dot. żywienia zostały są przygotowywane przez zewnętrznych ekspertów.
Troszyński poinformował, że NFZ film i ulotkę skierował do ponownej oceny przez innego eksperta (dietetyka). “Wobec stwierdzonych nieścisłości merytorycznych dotyczących części ulotki i filmu zdecydowaliśmy o skorygowaniu tych materiałów” - napisał.
Odpowiadając na zarzut, że NFZ rzekomo nie powinien zajmować się edukacją żywieniową Polaków, rzecznik zaproponował “uważną lekturę ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych”.
Źródło: Puls Medycyny