Jesienią rząd zajmie się projektem strategii rozwoju usług opiekuńczych
Projekt strategii rozwoju usług społecznych zakłada stopniowe zastępowanie opieki instytucjonalnej wsparciem osobistym, świadczonym w miejscu zamieszkania.
Projekt strategii ma wspomóc proces deinstytucjonalizacji usług społecznych, czyli odejścia od opieki w dużych instytucjach na rzecz zapewnienia wsparcia w środowisku lokalnym – w miejscu zamieszkania, np. przez asystenta osobistego lub dzięki kameralnym, wprowadzanym w społeczności lokalnej, formom typu mieszkania chronione.
Dokument jest obecnie po prekonsultacjach z udziałem organizacji pozarządowych i przedstawicieli jednostek samorządowych.
Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed przypomniał, że strategia w pierwszej wersji przewidywała plan działań do 2040 r. Po prekonsultacjach okres ten został skrócony do 2035 r.

Stopniowe odchodzenie od modelu instytucjonalnego
Strategia ma być oparta na pięciu obszarach: opiece nad dzieckiem z niepełnosprawnością i pełnosprawnym, opiece nad osobami starszymi i somatycznie chorymi, wsparciu osób z niepełnosprawnościami, wsparciu osób przewlekle i psychicznie chorych oraz wsparciu osób w kryzysie bezdomności. Model zakłada stopniowe odchodzenie od instytucjonalnej formy świadczenia opieki i wsparcia na rzecz modelu środowiskowego.
– W prekonsultacjach duży nacisk został położony na kwestię mieszkalnictwa treningowego, wspomaganego i chronionego. Chcemy też wspomóc funkcjonowanie rodzinnych domów pomocy do 8 osób – wskazał wiceminister Szwed.
Ważnym elementem strategii jest także położenie nacisku na rozwój opieki wytchnieniowej, wsparcie asystencji osobistej osób starszych i osób z niepełnosprawnościami.
– W tym celu będziemy chcieli dokonywać zmian w istniejących ustawach, np. o pomocy społecznej – zapowiedział wiceminister.
Ostateczny kształt projektu już jesienią
Realizacja założeń strategii ma być finansowana ze środków z budżetu państwa i UE. Kolejnym krokiem po pracach rządu będą konsultacje międzyresortowe, a następnie społeczne. Według wiceministra strategia zostanie ostatecznie dopracowana i przyjęta przez rząd jesienią tego roku.
Propozycją świadczenia wsparcia medycznego i społecznego osobom w wieku podeszłym była koncepcja centrów zdrowia 75 plus. W lipcu zeszłego roku podczas kampanii wyborczej Andrzej Duda obiecywał szybkie sfinalizowanie prac nad ustawą. Niestety, mimo tych zapewnień ustawa nadal nie została przyjęta.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Co dalej z centrami zdrowia 75 plus?
Źródło: Puls Medycyny