Innowacyjna metoda leczenia opornej dławicy piersiowej
Specjaliści z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wykonali pierwszy w Polsce północnej pionierski zabieg implantacji reduktora przepływu w zatoce wieńcowej. Operację przeprowadzono u 77-letniego pacjenta, przyjętego do szpitala w trybie pilnym z powodu kolejnego epizodu niestabilnej dławicy piersiowej.

U mężczyzny nasiliły się dolegliwości dławicowe, pomimo przyjmowania maksymalnej tolerowanej farmakoterapii. Pacjenta zakwalifikowano do nowatorskiego zabiegu z uwagi na brak możliwości leczenia inwazyjnego/operacyjnego (CABG) w obrębie nasierdziowych tętnic wieńcowych.
Coraz więcej przypadków opornej dławicy piersiowej
– Pomimo zabiegów by-passów, angioplastyk wieńcowych z implantacją stentów i optymalnego leczenia farmakologicznego, mężczyzna nadal miał bóle zamostkowe przy niewielkim wysiłku, a nawet w spoczynku, co w sposób istotny obniżyło jego jakość życia — wyjaśnia prof. Miłosz Jaguszewski z Pracowni Kardiologii Inwazyjnej I Katedry i Kliniki Kardiologii GUMed.
Specjalista zwraca uwagę, że rośnie liczba pacjentów z zaawansowaną chorobą wieńcową, którzy nie kwalifikują się już do zabiegów rewaskularyzacji, mimo odczuwanych objawów dławicowych oraz optymalnej terapii farmakologicznej.
– Z uwagi na ograniczone możliwości terapii zachowawczej u pacjentów z oporną dławicą piersiową nowoczesne opcje terapeutyczne stanowią przyszłość w leczeniu tych chorych. Jest to trudna grupa, ponieważ wyczerpano u nich możliwości rewaskularyzacji zarówno przezskórnej, jak i operacyjnej. Leczenie nie powinno skupiać się jedynie na poprawie rokowania pacjentów, ale i poprawie objawów dławicowych, jakości życia chorych — podkreśla prof. Jaguszewski.
Redukcja przepływu w zatoce wieńcowej
Jedną z najnowocześniejszych metod postępowania w dławicy opornej u pacjentów z zaawansowaną chorobą wieńcową, u których wyczerpano możliwości leczenia zabiegowego, jest redukcja przepływu w zatoce wieńcowej za pomocą stentu.
Implantacja stentu zwężającego zatokę wieńcową to zabieg małoinwazyjny, wykonywany z dostępu żylnego. Poprzedzony jest zabiegiem cewnikowania prawego serca z pomiarem ciśnienia w prawym przedsionku oraz angiografią zatoki wieńcowej. Pacjent podczas zabiegu pozostaje przytomny, a dostęp jest przygotowywany w znieczuleniu miejscowym.
– Dotychczasowe wyniki badań potwierdziły, że zastosowanie takiego rozwiązania powoduje istotne zmniejszenie objawów, także w obserwacji odległej. W badaniach obserwowano również zmniejszenie niedokrwienia mięśnia sercowego — dodaje prof. Miłosz Jaguszewski.
Dotychczas zabiegi tego typu wykonano w niewielu ośrodkach w Polsce: we Wrocławiu (Centrum Chorób Serca, USK), w Poznaniu (I Klinika Kardiologii UM), w Rzeszowie (SP ZOZ MSWiA), w Katowicach (III Oddział Kardiologii SUM), w Zamościu. Ośrodek z Gdańska (I Klinika Kardiologii, UCK) był siódmym, w którym przeprowadzono ten zabieg.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Dławica piersiowa — jak obrazować i leczyć według najnowszych wytycznych
Ból dławicowy: objaw, którego nie można lekceważyć
Źródło: Puls Medycyny