Epidemia COVID-19 w Polsce: od 4 maja kolejny etap łagodzenia obostrzeń
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że 4 maja rozpoczyna się drugi zapowiadany etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Co zmieni się po długim weekendzie majowym?
Po majówce 2020 r. otwarte zostaną centra handlowe, sklepy budowlane będą czynne w weekendy, a hotele wznowią działalność. Ponadto osoby chore powrócą do rehabilitacji, a biblioteki i instytucje kultury będą stopniowo otwierane po konsultacjach z sanepidem. Wprowadzone zostaną także zmiany w funkcjonowaniu przedszkoli i żłobków.

Epidemia COVID-19 w Polsce: od 4 maja otwarte centra handlowe, hotele, biblioteki i muzea
29 maja premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że 4 maja 2020 roku zostaną otwarte obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2, czyli centra handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe. Wprowadzony będzie jednak limit osób. Na 1 osobę musi przypadać 15 m2 powierzchni handlowej. Co ważne - do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy.
Zgodnie z decyzją rządu, w centrach handlowych nie mogą funkcjonować jednak kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw). Nie mogą funkcjonować także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu (tzw. food court).
Ponadto po majówce 2020 sklepy budowlane będą czynne także w weekendy.
Swoją działalność wznowią także hotele i noclegi. Jednak usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa - czytamy na stronie gov.pl.
Jak jednak zaznaczono, w hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych. Siłownie, sale pobytu i baseny pozostają zamknięte. Natomiast restauracje hotelowe mogą wydawać posiłki gościom hotelowym do pokoju. Nie mogą jedynie serwować ich na miejscu.
Uchylony zostanie także zakaz działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą. Jednak instytucje kultury będą otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.
Epidemia COVID-19 w Polsce: zmiany dotyczące rehabilitacji
Zgodnie z zapowiedziami premiera, osoby chore i cierpiące na dolegliwości bólowe będą mogły od 4 maja korzystać z rehabilitacji leczniczej. Jednak salony masażu nadal pozostają zamknięte.
Epidemia COVID-19 w Polsce: Od 6 maja otwarte żłobki i przedszkola
Rządowe plany zakładają także otwarcie 6 maja żłobków i przedszkoli, ale - jak zaznaczono - mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Podkreślono jednak, że organ prowadzący te placówki może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach, a w wyjątkowych sytuacjach samorządy mogą je zamknąć.
Epidemia COVID-19 w Polsce: co z zasiłkiem opiekuńczym?
Zgodnie z zapowiedziami rządu, dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest wypłacany rodzicom, gdy:
- przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego,
- gdy żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.
Od 4 maja:
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) April 29, 2020
✅ otwarcie hoteli i miejsc hotelowych
✅ otwarcie galerii handlowych
✅ uruchomienie rehabilitacji
✅ częściowe uruchomienie instytucji kultury
Od 6 maja:
✅ otwarcie żłobków i przedszkoli
w nowym reżimie sanitarnym❗️
Więcej: https://t.co/oVrXrzqEdx pic.twitter.com/zeG47lP59f
Od 4 maja:
✅ otwarcie hoteli i miejsc hotelowych
✅ otwarcie galerii handlowych
✅ uruchomienie rehabilitacji
✅ częściowe uruchomienie instytucji kultury
Od 6 maja:
✅ otwarcie żłobków i przedszkoli
w nowym reżimie sanitarnym❗️
Więcej: https://t.co/oVrXrzqEdx pic.twitter.com/zeG47lP59f
Epidemia COVID-19 w Polsce: w dalszym ciągu obowiązuje zachowywanie odpowiedniej odległości i zasłanianie usta i nosa
Zaznaczono, że stopniowy powrót do normalności nie zwalnia ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania. W dalszym ciągu należy:
- zachowywać 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej,
- obowiązkowo zasłaniać nos i usta w miejscach publicznych,
- pracować i uczyć się zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe,
- ściśle przestrzegać zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu),
W dalszym ciągu obowiązuje kwarantanna i izolacja dla osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 lub potencjalnie zakażonych.
Źródło: www.gov.pl
PRZECZYTAJ TAKŻE: Zdaniem lekarzy szczyt zachorowań na COVID-19 nastąpi wkrótce
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: MJM