EMA: Nie ma dowodów, że szczepionka przeciw COVID-19 AstraZeneca spowodowała zakrzepy krwi
Szefowa Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke poinformowała, że obecnie nie ma dowodów na to, iż szczepienia preparatem firmy AstraZeneca spowodowały zakrzepy krwi. Dodała, że liczba stanów zakrzepowo-zatorowych u zaszczepionych ludzi nie wydaje się wyższa niż w przypadku całej populacji.
W ostatnich dniach kilka krajów UE zawiesiło szczepienia preparatem AstraZeneca w związku z obawami, że może on powodować zakrzepy krwi. Dlatego EMA zdecydowała o zorganizowaniu konferencji na ten temat.

EMA: Nie ma dowodów, że szczepionki przeciw COVID-19 AstraZeneca spowodowały zakrzepy krwi
Cooke zapewniła na niej, że EMA bada wszystkie zgłoszone przypadki stanów zakrzepowo-zatorowych i poinformuje o wynikach swoich badań.
"Jeśli szczepione są miliony ludzi, to jest nieuchronne, że pojawiają się rzadkie i poważne incydenty chorób (...) po szczepieniu. Naszą rolą jest, aby zapewnić, że podejrzane reakcje są szybko analizowane, tak by odpowiedzieć na pytanie, czy to efekt uboczny szczepionki czy koincydencja" - powiedziała szefowa EMA.
Wskazała, że EMA dalej uważa, iż korzyści z przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19 są wyższe niż związane z tym ryzyka.
EMA: Wszystkie szczepionki przeciw COVID-19 powodują działania niepożądane u podobnej liczby osób
Cooke odpowiadała na pytanie, czy jej instytucja ma informacje na temat zakrzepów powodowanych przez preparaty na COVID-19 firm BioNTech-Pfizer i Moderna. Oznajmiła, że wszystkie szczepionki przeciw COVID-19, które są obecnie stosowane, powodują działania niepożądane u podobnej liczby osób.
"Przyglądamy się efektom ubocznym powodowanym przez wszystkie szczepionki. Aktualnie skupiamy uwagę (...) na AstraZenece, ale przypatrywaliśmy się liczbom związanym ze wszystkimi szczepionkami, które są w obiegu. Wydaje się, że są podobne liczby przychodzące z całego świata, ale to jest coś co będzie musiało zostać ocenione przez nasz komitet" - powiedziała.
EMA sprawdza hipotezę, że zakrzepy krwi mogą być powodowane szczepionkami AstraZeneca
Zaznaczyła, że Europejska Agencja Leków sprawdza hipotezę, że zakrzepy krwi mogą być powodowane przez szczepionki przeciw COVID-19 pochodzące z określonych partii preparatu AstraZeneki.
"Sprawdzamy hipotezę, że zakrzepy krwi są związane z jakąś konkretną partią szczepionki, że wynikają z różnic w produkcji różnych partii. Jest to część naszego badania" - oświadczyła Cooke.
Szefowa EMA dodała, że inną sprawdzaną hipotezą jest negatywny wpływ szczepionki na określone grupy populacji.
EMA: o wstrzymaniu szczepień przeciw COVID-19 preparatem AstraZeneca decydują władze poszczególnych państw
Przekazała też, że decyzja w sprawie wstrzymania szczepienia przeciwko COVID-19 preparatem AstraZeneca należy do władz poszczególnych państw.
"Decyzje podejmowane na poziomie państw narodowych opierają się na informacjach dostępnych na poziomie tych państw. Jest to prerogatywa tych państw, żeby tak robić. Naszym zadaniem jest skupienie się na naukowych aspektach. Ustaleniu, czy istnieje przyczynowy związek między szczepieniem, a wystąpieniem niepożądanych efektów" - oznajmiła Cooke.
Szczepionka AstraZeneca przeciw COVID-19: zgłoszono 30 przypadków wystąpienia zakrzepów krwi
Wskazała, że do 10 marca do EMA zgłoszonych zostało 30 przypadków wystąpienia zakrzepów krwi po podaniu szczepionki na 5 mln zaszczepionych ludzi. "Wiem, że ta liczba jest już nieaktualna, ponieważ w trakcie weekendu mieliśmy informacje o kolejnych przypadkach. Jest bardzo trudno przedstawić konkretna liczbę" - powiedziała Cooke. Dodała, że EMA zwróciła się do krajów UE, aby dostarczyły w tej sprawie tak dużo danych, jak to możliwe.
W sprawie szczepień przeciw COVID-19 preparatem firmy AstraZeneca decyzja należy do państw unijnych - poinformowała Komisja Europejska. Wskazała, że w kwestii tej szczepionki będzie postępować zgodnie z rekomendacjami Europejskiej Agencji Leków.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Min. Kraska: w Polsce nie stwierdzono powikłań zakrzepowo-zatorowych po szczepionce AstraZeneca
WHO o szczepionce przeciw COVID-19 AstraZeneca: Nie ma powodów, by jej nie stosować
Źródło: Puls Medycyny