Eksperci: pilotaż KSO pokazał, że można monitorować opiekę onkologiczną
Możemy wydawać coraz więcej pieniędzy na leczenie nowotworów, ale bez właściwej organizacji nic z tego nie będzie - podkreślił prof. Piotr Rutkowski podczas konferencji poświęconej Krajowej Sieci Onkologicznej. Dr hab. Adam Maciejczyk wskazał, że taką organizację opieki onkologicznej zapewnia KSO, co pokazał pilotaż. Dodał, że sieć w całym kraju powinna być wprowadzana stopniowo, w oparciu o wybrane wskaźniki i mierniki.

- 12 października odbyła się konferencja prasowa poświęcona Krajowej Sieci Onkologicznej, zorganizowana przez Krajową Radę ds. Onkologii, Ogólnopolskie Zrzeszenie Publicznych Centrów i Instytutów Onkologicznych, Narodowy Instytut Onkologii – Państwowy Instytut Badawczy oraz Polskie Towarzystwo Onkologiczne.
- Członkowie Krajowej Rady ds. Onkologii, krajowi konsultanci, dyrektorzy szpitali, instytutów i towarzystw onkologicznych opowiedzieli o tym, dlaczego Krajowa Sieć Onkologiczna ma szansę poprawić polską onkologię.
- Pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej pokazał, że możliwe są monitorowanie i poprawa jakości opieki onkologicznej - przekonują eksperci.
Konferencję otworzyło wystąpienie dr. hab. n. med. Adama Maciejczyka, przewodniczącego Krajowej Rady ds. Onkologii, dyrektora Dolnośląskiego Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii. Podkreślił on, że pacjenci dobrze oceniają koordynację wdrożoną w ramach pilotażu KSO. Skrócił się czas oczekiwania na wizytę u onkologa i czas oczekiwania na badania diagnostyczne. Poprawił się dostęp do kompleksowej opieki onkologicznej, zdefiniowano problemy, które wymagają poprawy. Na przykład w nowotworach przewodu pokarmowego odnotowano wzrost liczby pacjentów leczonych kompleksowo w województwie dolnośląskim o prawie 20 proc. Odnotowano stabilizację wysokiego poziomu w woj. świętokrzyskim - ponad 80 proc. To wszystko uzyskano dzięki lepszej koordynacji w ramach sieci, tj. dzięki współpracy ośrodków i wsparciu koordynatorów.
– Pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej pokazał, że możliwe jest wprowadzenie na szeroką skalę zarządzania koordynacją opieki onkologicznej. Nie jest to łatwe, ale jest to zmiana, którą dobrze oceniają pacjenci - powiedział dr hab. Adam Maciejczyk.
Dodał, że Krajowa Sieć Onkologiczna w całym kraju powinna być wprowadzana stopniowo, w oparciu o wybrane wskaźniki i mierniki. Poinformował też, że rekomendacje dotyczące KSO zostały przekazane Ministerstwu Zdrowia.
– Nasze działania dają szansę na ustawienie polskiej onkologii na równi z onkologią europejską - podkreślił.
Raport z realizacji pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej został opracowany i przekazany Ministerstwu Zdrowia pod koniec września. Wkrótce zostanie opublikowane podsumowanie ostatnich 3 lat.
PRZECZYTAJ TAKŻE: MZ: wnioski z realizacji pilotażu sieci onkologicznej do końca wrześna
Potrzebna właściwa organizacja opieki onkologicznej
Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie będzie ośrodkiem monitorującym, a jego celem jest opracowanie wytycznych postępowania diagnostyczno-terapeutycznego, a także procesów jakościowych w onkologii, wskazał prof. dr hab. n. med. Andrzej Kawecki, zastępca dyrektora ds. klinicznych NIO-PIB.
– Drugie zadanie to analiza danych ogólnokrajowych dotyczących procesu diagnostyczno-terapeutycznego, ścieżki pacjenta, wszystkiego, co się będzie działo w ramach koordynowanej opieki, zaproponowanej w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej - dodał ekspert.
Organizacja i monitorowanie badań przesiewowych to kolejne zadanie Krajowego Ośrodka Monitorującego, “co jest krytycznie ważnym elementem w onkologii”.
Do wątku badań przesiewowych odniósł się prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.
– Bez ustrukturyzowania działań w onkologii nie pójdziemy dalej. Na przykład koordynacja i monitorowanie badań profilaktycznych i diagnostycznych są obecnie niemożliwe w oparciu o istniejące rozwiązania prawne bez Krajowej Sieci Onkologicznej, bo jako środek koordynujący np. nie mamy dostępu do indywidualnych danych pacjentów. W ramach Krajowej Sieci Onkologicznej będą one dostępne - wyjaśnił prezes PTO.
– Możemy wydawać coraz więcej pieniędzy na leczenie nowotworów, ale bez właściwej organizacji nic z tego nie będzie - podkreślił.
Dodał, że Polskie Towarzystwo Onkologiczne w pełni popiera wdrożenie KSO.
Istotą procesu jest pacjent
Eksperci wskazywali podczas spotkania, aby w dyskusji o Krajowej Sieci Onkologicznej nie zapominać o tym, że najważniejsze jest dobro pacjenta.
– Istotą procesu jest pacjent. Jeśli nie będziemy tego za każdym razem podkreślać, to zgubimy istotę Krajowej Sieci Onkologicznej - podkreślił z kolei dr hab. Adam Maciejczyk.
– Pacjenta interesują trzy rzeczy: aby był diagnozowany i leczony zgodne z aktualną wiedzą medyczną, aby to postępowanie było monitorowane i kompleksowe oraz dostępne. Szansę, aby taką opiekę zapewnić, dają ośrodki kompleksowej opieki w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej. Oczywiście nie rozwiążemy wszystkich problemów, trzeba dobrej woli i zrozumienia ze strony świadczeniodawców, ale jest to krok w dobrym kierunku - powiedział prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej.
Radioterapia a KSO
Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Składowski, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii - Państwowego Instytutu Badawczego, Oddział w Gliwicach oczekuje na wdrożenie sieci, gdyż to “na pewno pozwoli na lepsze wykorzystanie posiadanych sił i środków w radioterapii i realizację dalszej modernizacji wyposażenia”.
– Docelowo w Polsce powinniśmy mieć do dyspozycji 200 przyspieszaczy liniowych i 70 aparatów do brachyterapii. To wymaga mniej więcej tysiąca lekarzy specjalistów i ok. 600 specjalistów z fizyki medycznej - powiedział prof. Krzysztof Składowski.
Dodał, że kompleksowa aparatura do radioterapii powinna być dostępna w dużych ośrodkach współpracujących z siecią ośrodków w danym regionie.
Czym jest Krajowa Sieć Onkologiczna
Przypomnijmy, że KSO to struktura funkcjonalna w zakresie organizacji i zarządzania opieką onkologiczną w zakresie onkologii dorosłych. Mają ją tworzyć specjalistyczne ośrodki leczenia onkologicznego III, II i I poziomu referencyjnego (SOLO III poziomu, SOLO II poziomu, SOLO I poziomu) wraz z centrami kompetencji i ośrodkami satelitarnymi, jak również ośrodki kooperacyjne. Tylko podmioty lecznicze wchodzące w skład KSO będą uprawnione do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie opieki onkologicznej finansowanych ze środków publicznych.
Pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej rozpoczął się na początku 2019 r. Najpierw w województwach dolnośląskim i świętokrzyskim, a następnie dołączyły do niego kolejne dwa: podlaskie i pomorskie. Ma się zakończyć w grudniu 2022 r., a w styczniu 2023 r. ma wejść w życie ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej.
PRZECZYTAJ TAKŻE: 570 uwag do projektu ustawy o KSO. Maciej Miłkowski: obecnie jesteśmy na etapie analizy
Kraska: ustawa o krajowej sieci onkologicznej od 1 stycznia 2023 roku
Źródło: Puls Medycyny