Dr hab. Tomasz Dzieciątkowski: kolejna pandemia może się wydarzyć w perspektywie 15-20 lat
Jaki patogen może w przyszłości grozić światową pandemią? - Na pierwszym miejscu zawsze musimy pamiętać o wirusach z rodziny ortomyksowirusów, którego przedstawicielami są wirusy grypy, przede wszystkim typu A - mówi dr hab. Tomasz Dzieciątkowski.
Wirus grypy A (H1N1) odpowiadał za pandemię, która wybuchła w 2009 roku. Z kolei w XX wieku wirusy grypy odpadały za pandemię hiszpanki, grypę azjatycką, grypę Hong Kong.
- Ale sprawa nie kończy się na rodzinach Orthomyxoviridae i Coronaviridae. Źródłem problemów mogą być także choroby odzwierzęce, które mogą powodować groźne ogniska epidemiczne - zauważa dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog.
Powszechne podróże w najodleglejsze zakątki świata sprawiają, że dziś łatwiej niż kiedykolwiek wcześniej zawlec do Polski egzotyczną chorobę. Szczególnie, gdy zaniechamy stosowania zasad profilaktyki. Jedną z nich jest np. sięganie po środki odstraszające komary. Wirus Zachodniego Nilu, roznoszony przez te owady, występuje coraz bliżej naszego kraju, bo na Bałkanach, w Słowenii, południowej Austrii. Z kolei kilkanaście przypadków krymsko-kongijskiej gorączki krwotocznej odnotowano w Katalonii. Uwagę specjalistów przykuwają także hantawirusy. Wariant Puumala jest obecny już w Polsce.
Kiedy kolejna pandemia może nam zagrozić?
- Wiele w naszych rękach, jednak brak rozwagi może sprawić, że stanie się to w perspektywie najbliższych dekad. Niewykluczone, że za 12, 15, 20 lat - podsumowuje specjalista.
Więcej w materiale wideo. Zapraszamy do oglądania.
POLECAMY TAKŻE: W jakim momencie pandemii jesteśmy obecnie? Wirusolog odpowiada
Dr Grzesiowski: z Ukrainy może do nas dotrzeć wiele osób podatnych na COVID-19
Dr hab. Tomasz Dzieciątkowski: będę kontynuował misję edukacyjno-społeczną
Źródło: Puls Medycyny