Cukrzycowy obrzęk plamki: na Lubelszczyźnie ruszył pilotaż badań przesiewowych
Z pilotażowego programu badań wzroku pod kątem wczesnej diagnostyki cukrzycowego obrzęku plamki (DME) i z wykorzystaniem sztucznej inteligencji do końca 2023 roku skorzysta 5 tys. pacjentów chorujących na cukrzycę z województwa lubelskiego.

13 marca w Wysokiem (Lubelskie) zainaugurowany został pilotażowy program badań przesiewowych w kierunku wykrywalności retinopatii cukrzycowej i cukrzycowego obrzęku plamki (DME) wśród dorosłych mieszkańców regionu. Obok miejscowej przychodni stanęło Mobilne Centrum Diagnostyki Okulistycznej (tzw. okobus), które jest wyposażone w nowoczesną aparaturę medyczną do prowadzenia specjalistycznych badań.
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas briefingu prasowego przypomniał, że program został sfinansowany ze środków Ministerstwa Cyfryzacji, Instytutu Łączności, Ministerstwa Zdrowia i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
W wykryciu retinopatii cukrzycowej i DME pomoże sztuczna inteligencja
Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński wyjaśnił, że w pilotażowym projekcie zostanie wykorzystana sztuczna inteligencja, która "nauczy się wykrywać przypadki, kiedy choroby - takie jak cukrzyca czy stany przedcukrzycowe - przekładają się także na problemy ze wzrokiem".
– Kiedy uda się ten algorytm wytrenować, to stworzymy narzędzie, dzięki któremu będą mogły być diagnozowane osoby nie tylko z województwa lubelskiego i całej Polski, ale i całego świata. Nad bardzo podobnymi projektami pracują instytuty zarówno w Polsce, jak i całym świecie - podał.
Jak stwierdził, okobus jest narzędziem, które umożliwi prowadzenie profesjonalnych badań w miejscowościach, które nie mają wysokospecjalistycznych ośrodków opieki zdrowotnej.
– Dzięki okobusowi ochrona zdrowia będzie również dostępna dla mieszkańców mniejszych ośrodków, takich jak Wysokie – wyjaśnił Cieszyński.
Wiceminister zdrowia Piotr Bromber powiedział, że jego resort współfinansuje projekt, ponieważ jest to "bardzo dobry przykład cyfrowej medycyny".
– Okobus to przede wszystkim szybki dostęp do diagnostyki i leczenia. To jest najbardziej istotne z perspektywy pacjenta – stwierdził dodając, że ministerstwo wspiera tego typu projekty, żeby zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów.
Wójt gminy Wysokie Dorota Dobrzyńska podziękowała, że mieszkańcy jej gminy jako jedni z pierwszych będą mieli możliwość skorzystania z okobusu.
Z badań w ramach pilotażu skorzysta 5 tys. pacjentów chorujących na cukrzycę
Kierownik medyczny i pomysłodawca projektu prof. Robert Rejdak podał, że z pilotażowego programu badań wzroku pod kątem wczesnej diagnostyki cukrzycowego obrzęku plamki (DME) i z wykorzystaniem sztucznej inteligencji do końca roku skorzysta 5 tys. pacjentów chorujących na cukrzycę z województwa lubelskiego.
Prof. Rejdak wyjaśnił, że cukrzycowy obrzęk plamki jest powikłaniem cukrzycy i nieleczony prowadzi do nieodwracalnej ślepoty.
– Stąd jest to tak ważne, żeby wcześnie diagnozować cukrzycę, jej powikłania i wcześnie wdrażać leczenie, ponieważ cukrzycowy obrzęk plamki jest pierwszą przyczyną wykluczenia pacjentów w wieku produkcyjnym z rynku pracy w Polsce – podał.
Przypomniał, że w Polsce ok. 3 mln osób choruje na cukrzycę, z czego 1 mln ma retinopatię cukrzycową, a ok. 100-200 tys. bezpośrednio narażonych jest na wystąpienie cukrzycowego obrzęku plamki.
Mówiąc o pilotażowym programie wyjaśnił, że w okobusie wykonywane jest zdjęcie dna oka i badania. Następnie zdjęcie jest wysyłane elektronicznie do Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK1 w Lublinie, gdzie będą kierowani pacjenci z niepokojącymi wynikami. Program - przekazał - zakłada bliską współpracę lekarzy rodzinnych z okulistami.
– Badania pozwolą nam na sprawdzenie skuteczności tego systemu, opracowanie algorytmów sztucznej inteligencji i po tym roku zapadną decyzje, jak ten projekt będzie rozwijał się – powiedział dodając, że zakłada rozszerzenie projektu na cały kraj.
Zdaniem prof. Rejdaka, jest to pionierski projekt. – Nie ma w innym europejskim kraju takich rozwiązań - podkreślił.
Pilotażowy program badawczy dotyczący telediagnostyki w diabetologii i okulistyce realizuje Uniwersytet Medyczny w Lublinie we współpracy z Instytutem Łączności - Państwowym Instytutem Badawczym. Budżet projektu to blisko 2,3 mln zł.
WIĘCEJ na temat pilotażu w rozmowie w prof. Robertem Rejdakiem: Telemedycyna ułatwi rozpoznanie wielu chorób okulistycznych
Źródło: Puls Medycyny