Znika popularny lek na osteoporozę. RPO pyta MZ, co z pacjentami
Alfadiol - popularny lek na osteoporozę nie będzie już produkowany. Na rynku nie ma zaś dostępnych zamienników. O to, jakie działania w związku z tą sytuacją zamierza podjąć resort zdrowia, pyta Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek.

Alfadiol to jedyny lek na polskim rynku, który zawiera alfakalcydol - syntetyczną pochodną witaminy D ułatwiającą wchłanianie wapnia w organizmie. W przeciwieństwie do innych form tej witaminy, nie jest aktywowana w nerkach, lecz w wątrobie. Dlatego może być stosowany przez osoby z upośledzoną czynnością nerek.
Którzy pacjenci mogą pozostać bez Alfadiolu?
Lek jest stosowany m.in. w związku z osteoporozą, która może nastąpić w przypadku menopauzy u kobiet i przekwitania u mężczyzn. Zaleca się go w szczególności osobom w podeszłym wieku z niedoborem witaminy D. Spożywają go też osoby cierpiące na braki wapnia we krwi, na co szczególnie narażeni są pacjenci z chorobami nerek.
Pacjenci od jakiegoś czasu sygnalizowali problemy z dostępnością Alfadiolu. Teraz okazuje się, że w ostatnich tygodniach zaprzestano jego produkcji. Dlatego RPO w liście skierowanym do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego pyta, jakie działania resort zdrowia zamierza podjąć, by ochronić pacjentów z metaboliczną chorobą kości.
RPO pyta MZ: jak zapewni pacjentom potrzebną terapię alfakalcydolem?
Jak informuje Rzecznik, “obecnie preparat nie posiada dostępnych zamienników, co jest szczególnie groźne dla pacjentów objętych leczeniem farmakologicznym tym lekiem”.
RPO przypomina, że art. 68 Konstytucji RP, formułujący prawo do ochrony zdrowia, nakłada na władze publiczne obowiązek zapewnienia obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, a do określenia warunków i zakresu udzielania świadczeń, upoważnia ustawodawcę zwykłego.
PRZECZYTAJ TAKŻE: RPO ws. refundacji leków: cenzus wieku nie powinien mieć wpływu na dostęp do terapii
Źródło: Puls Medycyny