Zmiana w powoływaniu biegłych wydających opinię o uzależnieniu od alkoholu
Specjaliści w dziedzinie psychoterapii uzależnień będą mogli być biegłymi w przedmiocie uzależnienia od alkoholu - przewiduje projekt rozporządzenia ministra zdrowia przekazany do konsultacji.

Chodzi o projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie biegłych w przedmiocie uzależnienia od alkoholu, opublikowany w Rządowym Centrum Legislacji 27 czerwca.
Zaproponowano nowe brzmienie § 3 ust. 1 rozporządzenia, uzupełniając ten przepis o specjalistów w dziedzinie psychoterapii uzależnień:
„Kandydatów do listy biegłych, po uzyskaniu ich pisemnej zgody, zgłasza właściwemu terytorialnie prezesowi sądu okręgowego:
1) kierownik wojewódzkiego ośrodka terapii uzależnienia od alkoholu i współuzależnienia w odniesieniu do psychologów, specjalistów psychoterapii uzależnień oraz specjalistów w dziedzinie psychoterapii uzależnień;
2) konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii w odniesieniu do lekarzy psychiatrów.”
Zaproponowano również nowe brzmienie § 5 ust. 1 rozporządzenia wskazując, że opinię w przedmiocie uzależnienia od alkoholu mogą wydać wspólnie, po przeprowadzonych badaniach, również psychiatria i specjalista w dziedzinie psychoterapii uzależnień:
“Opinię w przedmiocie uzależnienia od alkoholu wydają wspólnie, po przeprowadzonych badaniach, lekarz psychiatra i psycholog, lekarz psychiatra i specjalista psychoterapii uzależnień albo lekarz psychiatria i specjalista w dziedzinie psychoterapii uzależnień.”.
Z czego wynikają te zmiany?
Jak wyjaśnia resort zdrowia, konieczność wprowadzenia zmian wynika z wejścia w życie 6 kwietnia 2022 r. nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia, które wprowadziło nową specjalizację w dziedzinie psychoterapii uzależnień.
Nowelizacja z 17 listopada 2021 r. ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw wprowadziła zmiany dotyczące systemu szkolenia w dziedzinie uzależnienia, które od 1 stycznia 2022 r. prowadzone jest przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Centrum to powstało z połączenia Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii (KBPN) i Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA).
Zmiany te wpisują się w funkcjonujący system prowadzenia szkoleń i uzyskiwania tytułu specjalisty w określonych dziedzinach ochrony zdrowia, wprowadzony ustawą z 24 lutego 2017 r. o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia i przyczynią się do skoordynowania systemu szkoleń w dziedzinie uzależnienia, w którym istnieją obecnie trzy ścieżki umożliwiające uzyskanie certyfikatu specjalisty psychoterapii uzależnień od 1 stycznia 2022 r. prowadzone przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom (dwie obsługiwane do 31 grudnia 2021 r. przez KBPN, a jedna przez PARPA), które podlegają wygaszeniu, a ich zakończenie możliwe jest na podstawie odpowiednich przepisów przejściowych.
“Biorąc pod uwagę zakres wiedzy i umiejętności specjalistów w dziedzinie psychoterapii uzależnień, rozporządzenie wymaga uzupełnienia o osoby posługujące się tytułem specjalisty w tej dziedzinie” - argumentuje Ministerstwo Zdrowia.
Źródło: RCL
Źródło: Puls Medycyny