ZAF apeluje: dajmy prawo aptekarzom do szczepienia przeciw grypie
Związek Aptek Franczyzowych postuluje, aby szczepienia przeciw grypie były dostępne w aptekach. Przekonuje również, że w grupie osób, mających prawo do bezpłatnych szczepień, powinni znaleźć się wszyscy pracownicy aptek, nie tylko farmaceuci.
“Umieśćmy w rozporządzeniu aptekę jako miejsce w którym można się zaszczepić p/grypie. Dodajmy możliwość uzyskania szczepienia przez cały personel apteczny. Apteki były cały czas otwarte w trakcie pandemii. Już szczepimy p/covid19, możemy więcej! - napisał na Twitterze Związek Aptek Franczyzowych.
ZFF ma dwie uwagi do projektu w sprawie zapobiegania grypie
W związku z trwającymi konsultacjami projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie metody zapobiegania grypie sezonowej w sezonie 2021/2022, Związek Aptek Franczyzowych przesłał do Ministerstwa Zdrowia swoje uwagi.

Mgr farm. Mariusz Kisiel, który jest autorem pisma, w imieniu ZAF proponuje wprowadzenie dwóch poprawek do wskazanego projektu. Pierwsza ma umożliwić prowadzenie szczepień przeciwko grypie w aptekach ogólnodostępnych.
Z kolei druga propozycja ma rozszerzyć grupę osób uprawnionych do bezpłatnych szczepień przeciwko grypie, kwalifikując do tego świadczenia wszystkich pracowników aptek ogólnodostępnych.
Możliwość szczepienia w aptekach, to szansa dla wielu na zaszczepienie
W uzasadnieniu do proponowanych przez ZAF poprawek czytamy: „Pamiętając zeszłoroczne problemy z dostępem pacjentów do podmiotów leczniczych (w tym do punktów szczepień), spowodowane szerokim lockdownem, oraz rolę aptek, jaką odegrały one w zapewnieniu z pacjentom dostępu do systemu opieki zdrowotnej (apteki były cały czas otwarte dla pacjentów), jak i mając na względzie nowe uprawnienia jakie nabyli niedawno farmaceuci (możliwość wykonywania szczepień ochronnych przeciw COVID-19) chciałbym zaproponować by w projekcie uwzględnić apteki jako miejsca, w których wymienione w projekcie grupy osób będą mogły się zaszczepić także przeciwko grypie”.
Za takim rozwiązaniem, zdaniem zgłaszającego uwagi, przemawia łatwość oraz pewność dostępu do apteki (nawet w warunkach pandemii i lockdownu). „To olbrzymia wartość w procesie uzyskania jak najwyższego stopnia wyszczepialności, przeciwko grypie, która należy wykorzystać” - podkreśla ZAF.
Apteki to też placówki ochrony zdrowia. Ich pracownicy nie mogą być dyskryminowani
Autor pisma, zwraca również uwagę na pewna dysproporcję, która zawarta jest w projekcie. Otóż - jak wskazuje ZAF - w przypadku podmiotów leczniczych wszystkie zatrudnione w nich osoby będą miały możliwość, zaszczepienia się. Natomiast w przypadku aptek, które są placówkami ochrony zdrowia publicznego, z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie będą mogli skorzystać jedynie farmaceuci i technicy farmaceutyczni. W projekcie nie uwzględniono bowiem pozostałego personelu, który pozostaje w stałym kontakcie z personelem fachowym - wykonującym prace w aptece, jak np. pomoce apteczne.
- By zwiększyć szansę na zachowanie ciągłości pracy aptek oraz jak najlepszego zaspokajania potrzeb lokalnych pacjentów warto w przypadku aptek rozszerzyć grupę uprawnionych do otrzymania szczepień osób do wszystkich osób zatrudnionych w aptece - apeluje Kisiel.
PRZECZYTAJ TAKŻE: GIF o szczepieniach w aptece: lista wymogów dla personelu i lokalu
Źródło: Puls Medycyny