Wystartował pilotaż e-skierowań
Elektroniczne skierowania do specjalistów są testowane w wybranych placówkach leczniczych w Warszawie. Wyjaśniamy, jak e-skierowania będą działać w praktyce.
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, docelowo pilotaż e-skierowań przeprowadzony zostanie w ok. 200 placówkach, które będą dołączały do programu sukcesywnie. Jednostki biorące udział w pilotażu będą oznaczone logo „e-skierowania”. W pierwszej kolejności wdrożenie obejmie skierowania elektroniczne na usługi medycyny sportowej oraz tomografii komputerowej.

Liczne korzyści z e-skierowań
Korzyści, jakie płyną z e-skierowania, to przede wszystkim brak konieczności dostarczania go osobiście – wystarczy rozmowa telefoniczna. Inne zalety związane z wprowadzeniem e-skierowań to:
- możliwość zdalnej rejestracji,
- zredukowanie problemu nieczytelności skierowań,
- zwiększone bezpieczeństwo,
- eliminacja zgubienia skierowania,
- możliwość śledzenia historii leczenia w Internetowym Koncie Pacjenta.
Jak e-skierowania mają działać w praktyce?
Pracownik medyczny wystawia i cyfrowo podpisuje e-skierowanie. System P1 weryfikuje dokument, zapisuje go i generuje dane dostępowe: kod i klucz dostępowy. Jeśli pacjent posiada Internetowe Konto Pacjenta (pacjent.gov.pl), otrzymuje dane dostępowe w wybranej przez siebie formie: SMS lub e-mail.
Jeśli chory nie ma Internetowego Konta Pacjenta, otrzymuje wydruk informacyjny. Jak to działa? „Po otrzymaniu danych dostępowych pacjent sam wybiera placówkę, w której dane świadczenie ma być zrealizowane (placówka musi brać udział w pilotażu). Następnie w wybranym przez siebie podmiocie leczniczym (osobiście lub telefonicznie) podaje dane dostępowe: kod (z numerem PESEL) lub klucz. Podmiot leczniczy przesyła otrzymane dane do systemu P1. System weryfikuje otrzymane dane. W przypadku pozytywnej weryfikacji podmiot zapisuje pacjenta na wizytę” - informuje MZ.
Pilotaż e-skierowań potrwa do połowy 2019 r. Elektroniczne skierowanie będzie obowiązywać w całym kraju od 2021 r.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EK