Wirtualna rzeczywistość wykorzystana w małoinwazyjnym leczeniu
Philips i Microsoft rozpoczęły współpracę, której celem połączenie platformy do wykonywania zabiegów monitorowanych badaniami obrazowanymi Azurion z platformą informatyczną rzeczywistości mieszanej HoloLens.
Podczas zabiegów minimalnie inwazyjnych, w przeciwieństwie do chirurgii otwartej, wymagane jest jedynie niewielkie nacięcie. Może on obejmować serce, naczynia krwionośne, mózg, wątrobę i inne główne narządy. Lekarze, podczas tego typu zabiegu, nie mogą bezpośrednio zobaczyć ani dotknąć wewnętrznych organów pacjenta. Polegają natomiast na zaawansowanych technologiach obrazowania medycznego, takich jak RTG, a także na innych technologiach nawigacyjnych.

Koncepcja rzeczywistości rozszerzonej przenosi zarówno obrazowanie na żywo, jak i inne źródła danych, wyświetlane obecnie na dużych płaskich ekranach, do trójwymiarowego holograficznego środowiska rzeczywistości rozszerzonej, które może być kontrolowane przez lekarza. HoloLens to samodzielny komputer holograficzny, który umożliwia interakcję z trójwymiarowymi obiektami cyfrowymi bez użycia rąk i bez odrywania wzroku.
„Przejście od otwartych zabiegów chirurgicznych do zabiegów wspomaganych obrazowaniem, spowodowało znaczną poprawę wyników pacjentów i obniżenie kosztów leczenia – między innymi dzięki znaczącemu skróceniu czasu przebywania pacjenta w szpitalu po zabiegu” – mówi doktor Atul Gupta, radiolog diagnostyczny i interwencyjny, dyrektor ds. medycznych w Philips.
Technologia HoloLens była już wykorzystywana przez polskich lekarzy. 21 stycznia specjaliści ze Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie, jako pierwsi w Polsce i jedni z pierwszych w Europie, wszczepili z jej wykorzystaniem implant endoprotezy stawu biodrowego „custom-made”.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Pierwsza operacja wszczepienia implantu endoprotezy stawu biodrowego „custom-made” przy użyciu Microsoft HoloLens
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EG