Ważne zmiany w Krajowym Rejestrze Nowotworów. Lekarze będą mieli mniej obowiązków
Dane do Krajowego Rejestru Nowotworów będą tam trafiały bez udziału lekarzy. Ma to odciążyć personel medyczny od części obowiązków administracyjnych. Zwiększy się też zakres zbieranych danych o nowotwory hematologiczne. Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Ministerstwo Zdrowia przekazało 22 marca do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia, który zwolni lekarzy z obowiązku wprowadzania danych do Krajowego Rejestru Nowotworów. Jak wyjaśnia resort zdrowia, rosnąca liczba pacjentów chorych na nowotwory wpływa na obciążenie lekarzy i personelu medycznego w zakresie wypełniania czynności administracyjnych, w tym przypadku wypełniania formularzy zgłoszenia danych do rejestru.
Budowany w ramach projektu system informatyczny odciąży też medyków od obowiązku wprowadzania tych samych danych do różnych systemów, w tym do rejestru oraz do systemu szpitalnego.
Krajowy Rejestr Nowotworów poszerzony o nowotwory hematologiczne
Obecnie prowadzony rejestr gromadzi dane dotyczące ponad 100 nowotworów. Projekt rozszerza zakres danych gromadzonych w rejestrze o nowotwory hematologiczne. Ma to umożliwić monitorowanie stanu zdrowia pacjentów w zakresie chorób tkanki limfatycznej, układu krwiotwórczego i tkanek pokrewnych w zależności od zastosowanych terapii oraz monitorowanie skuteczności i jakości leczenia chorób hematoonkologicznych. Jak podkreśla MZ, dzięki zmianom wprowadzanym w rejestrze będzie możliwa ocena czynników ryzyka zróżnicowania regionalnego.
W projekcie rozporządzenia zaproponowano też gromadzenie i przetwarzanie danych dotyczących linii leczenia, nazwy schematu leczenia, produktu leczniczego, odpowiedzi na leczenie oraz daty i przyczyny zakończenia leczenia, w celu analiz skuteczności leczenia i ewentualnych przyczyn rozbieżności między polskimi i europejskimi wskaźnikami przeżyć.
W Polsce diagnozuje się około 180 tysięcy nowych zachorowań rocznie w przypadku guzów litych oraz około 33 tys. w przypadku nowotworów onkohematologicznych.
Źródło: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12370653
ZOBACZ TAKŻE: Będą zmiany w systemach informatycznych. Pojawią się ułatwienia dla medyków
Źródło: Puls Medycyny