W MZ powstał zespół ds. pomocy medycznej dla Ukrainy. Kto w składzie?
Minister zdrowia Adam Niedzielski powołał zespół do spraw pomocy medycznej dla Ukrainy. Zarządzenie w tej sprawie opublikowano w czwartek (10 marca).

Zespół jest organem pomocniczym ministra zdrowia. Jego pracami, jako przewodniczący, pokieruje wiceszef resortu Waldemar Kraska.
Skład i prace zespołu
W jego składzie znaleźli się m.in. dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa w MZ - Agnieszka Tuderek-Kaleta; Główny Inspektor Farmaceutyczny - Ewa Krajewska, Główny Inspektor Sanitarny - Krzysztof Saczka, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego - Grzegorz Juszczyk, dyrektor Narodowego Centrum Krwi - Małgorzata Lorek, dyrektor Departamentu do Spraw Służb Mundurowych w centrali Narodowego Funduszu Zdrowia - Arkadiusz Kosowski; dyrektor Departamentu Oceny Inwestycji w MZ - Joanna Adasik; dyrektor ministerialnego Departamentu Budżetu i Finansów - Wojciech Czwakiel; dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej MZ - Katarzyna Drążek-Laskowska oraz dyrektor Departamentu Lecznictwa w Ministerstwie Zdrowia - Michał Dzięgielewski.
W pracach zespołu, jak zapisano, będą mogły uczestniczyć z głosem doradczym osoby niebędące jego członkami, zaproszone przez przewodniczącego. W zarządzeniu wskazano ponadto, że szef zespołu może zlecać osobom spoza tego grona, a także podmiotom zewnętrznym sporządzanie opinii lub ekspertyz.
Zadania zespołu
Zadaniem zespołu jest wspieranie ministra zdrowia w realizacji jego zadań, w szczególności poprzez: bieżącą analizę i ocenę potrzeb oraz możliwości udzielania pomocy medycznej w związku z kryzysem w Ukrainie, a także monitorowanie przedsięwzięć dotyczących zabezpieczenia świadczeń zdrowotnych na rzecz osób dotkniętych skutkami konfliktu zbrojnego w Ukrainie, które znalazły się w Polsce i przedstawianie ministrowi wniosków w tym obszarze.
Do zadań zespołu należy również przegląd działań podejmowanych przez społeczność międzynarodową w obszarze ochrony zdrowia w związku z kryzysem w Ukrainie oraz wymiana informacji z podmiotami leczniczymi, ich podmiotami tworzącymi, Narodowym Funduszem Zdrowia oraz organami administracji państwowej w zakresie działań związanych z kryzysem w Ukrainie.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Pomoc medyczna dla Ukrainy w Sejmie. Kraska o kosztach, Lubnauer o chaosie, Maksymowicz o szczepieniach
Eksperci o leczeniu pacjentek onkologicznych z Ukrainy: potrzebujemy wsparcia systemowego
Źródło: Puls Medycyny