Trwają badania nad nową kombinacją leków przeciwko SARS-CoV-2. Wyniki są obiecujące
Połączenie nafamostatu z pegylowanym interferonem alfa (Pegasys) może tłumić zakażenie wirusem SARS-CoV-2, wynika z wczesnych testów przeprowadzonych na zwierzętach i kulturach komórkowych - informuje pismo “Viruses”.
Wirus SARS-CoV-2 odpowiedzialny za wywołanie choroby COVID-19 nadal stanowią poważne zagrożenie w dużej części świata. Pandemia jest trudna do zahamowania, ponieważ nadal brakuje skutecznych, dostępnych i łatwych w dystrybucji leków.
W poszukiwaniu leku na COVID-19: nowy trop to nafamostat z pegylowanym interferonem alfa
Obiecujące wyniki dały badania nad nową kombinacją leków - nafamostatem i pegylowanym interferonem alfa (Pegasys). Takie połączenie wydaje się być dostępne i skuteczne. Badania prowadzone są przez naukowców norweskich, którzy współpracują z francuską firmą zajmującą się medycyną precyzyjną Oncodesign oraz uniwersytetami w Tartu (Estonia) i w Helsinkach (Finlandia).

„Ta kombinacja skutecznie tłumi infekcję” - wskazał prof. Denis Kainov z Wydziału Medycyny Klinicznej i Molekularnej Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii (NTNU) w Trondheim. Co prawda doświadczenia przeprowadzono na hodowlach komórkowych i chomikach, ale połączenie powinno działać również w przypadku ludzi.
Nafamostat i pegasys blokują replikację wirusa
Nafamostat jest już stosowany jako monoterapia przeciwko COVID-19 i przechodzi szeroko zakrojone testy między innymi w Japonii. Pegasys jest obecnie stosowany głównie w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C.
„Oba leki atakują obecny w naszych komórkach czynnik o nazwie TMPRSS2, który odgrywa kluczową rolę w replikacji wirusa” - powiedział prof. Magnar Bjoras.
Nafamostat jest stosunkowo niedrogi. Minusem leku pegasys jest jego wyższy koszt. Oba leki są skuteczne w stosunkowo niewielkiej dawce, co oprócz korzyści ekonomicznych oznacza mniejsze ryzyko działań niepożądanych.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Badacze z UW opracowali metodę selekcji związków zwalczających SARS-CoV-2. Na jej bazie powstanie lek na COVID-19?
Skuteczność iwermektyny w leczeniu COVID-19 niepotwierdzona [BADANIA]
Powikłania COVID-19: naukowcy coraz lepiej rozumieją, w jaki sposób SARS-CoV-2 niszczy organizm
Źródło: Puls Medycyny