Testy antygenowe wykorzystywane są do wstępnej diagnostyki osób z objawami COVID-19
Szybkie testy antygenowe wykorzystuje się do wstępnej diagnostyki osób potencjalnie zakażonych koronawirusem mających objawy, u osób bez objawów nie dają one wiarygodnego wyniku. Obecnie testuje się nimi pacjentów SOR-ów i izb przyjęć - wyjaśnił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Wiceminister zdrowia w rozmowie z PAP przypomniał, że testy antygenowe zostały w ostatnim czasie skierowane do największych izb przyjęć i wszystkich szpitalnych oddziałów ratunkowych, których w Polsce jest 238.

"Trafiło tam 500 tys. testów. Ponadto rozdysponowano blisko 300 aparatów do odczytu tych testów" - powiedział.
Testy antygenowe wiarygodne u pacjentów z objawami zakażenia koronawirusem
Wiceminister Kraska, odnosząc się do stopnia wiarygodności wyników testów antygenowych, powiedział, że służą one przede wszystkim do badania pacjentów objawowych.
"Testy antygenowe wykonuje się tylko u osób z objawami, które trafiają w te miejsca. Wtedy jego skuteczność jest duża. Dokładną instrukcję w tej sprawie przekazaliśmy wraz z testami" - zaznaczył.
Równocześnie podkreślił, że najważniejszy jest odpowiedni dobór pacjenta.
"Jeśli to robimy przesiewowo u każdego pacjenta, to te testy nie sprawdzą się. Po prostu ilość wirusa, która jest badana, jest tak mała, że u bezobjawowego pacjenta najczęściej nie jest on testem antygenowym wyłapywany" – zaznaczył.
Pozytywny wynik testu antygenowego powinien być potwierdzony badaniem genetycznym
Jest też zalecenie, żeby u pacjenta mającego objawy z wynikiem dodatnim, poddanego badaniu testem antygenowym, potwierdzić badanie jeszcze testem genetycznym (techniką PCR).
"Na pewno dodatni wynik otrzymany z testu antygenowego daje nam sygnał, że trzeba pacjenta przewieźć do szpitala z oddziałem zakaźnym" - podsumował wiceminister.
ZOBACZ TAKŻE: Zmiana zasad zlecania testów na koronawirusa przez lekarzy POZ
MZ opublikowało nową listę laboratoriów wykonujących badania na koronawirusa
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Klaudia Torchała (PAP)