Światowy Dzień Raka Nerki. Profilaktyczne badanie USG pozwala na wczesne wykrycie choroby
Rak nerki najczęściej rozwija się bezobjawowo. Aby wykryć ten nowotwór na wczesnym etapie, kiedy jest on w dużym stopniu wyleczalny, zaleca się wykonanie raz w roku USG jamy brzusznej - przekonują eksperci w Światowym Dniu Raka Nerki, który przypada 17 czerwca 2021 r.
“Funkcja nerek, działanie nerek jest kluczowe dla zachowania odpowiedniego dobrostanu, dla zachowania zdrowia. Niestety nerki nie są wolne od wystąpienia zmian patologicznych w tym nowotworów złośliwych” – podkreśla prof. dr hab. n. med. Piotr Chłosta, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego.

Rak nerki - epidemiologia
Rak nerki występuje stosunkowo rzadko - stanowi 3–4 proc. wszystkich rozpoznań nowotworów złośliwych w Polsce. Dr n. med. Jakub Gierczyński, specjalista w obszarze zdrowia publicznego, przytacza dane z Krajowego Rejestru Nowotworów, z których wynika, że W Polsce w 2018 r. na raka nerki zachorowało ok. 5,2 tys. osób – w tym 3 157 mężczyzn i 2 072 kobiet. Odpowiada to ok. 3,8 proc. zachorowań na nowotwory u mężczyzn i 2,5 proc. u kobiet. Wśród chorych dominują mężczyźni, a szczyt zachorowań obserwuje się między 60. a 70. rokiem życia. Na raka nerki umiera ok. 2,5 tys. osób rocznie – w tym 1 602 mężczyzn i 977 kobiet. Odpowiada to ok. 2,9 proc. zgonów na nowotwory u mężczyzn i 2 proc. u kobiet. Odsetek przeżyć 5-letnich wśród chorych z rakiem nerkowokomórkowym wyniósł w Polsce 53,8 proc. (badanie EUROCARE-4).
Rak nerki - czynniki ryzyka
Podstawowymi czynnikami ryzyka zachorowania na raka nerki są:
- palenie tytoniu,
- otyłość – zwłaszcza u kobiet,
- nadciśnienie tętnicze,
- kontakt z niektórymi substancjami chemicznymi, np.azbest i kadm,
- przypadki raka nerki w rodzinie,
- zaburzenia genetyczne – najczęstszym wśród nich jest tzw. zespół von Hippel-Lindau
Czynniki te należą do grupy modyfikowalnych co oznacza, że prowadząc zdrowy styl życia i właściwie się odżywiając, możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na ten nowotwór.
Rak nerki - objawy
Rak nerki najczęściej rozwija się bezobjawowo. Opisywane w przeszłości jego „klasyczne” objawy tj. krwiomocz, ból oraz guz wyczuwalny przez powłoki jamy brzusznej obecnie stwierdzane są u mniej niż 10 proc. chorych, u których jest rozpoznawany. U większości chorych do wykrycia tego nowotworu dochodzi przypadkowo, najczęściej podczas badania ultrasonograficznego (USG) wykonywanego z innego powodu.
Rak nerki - diagnostyka
Uważa się, że łatwy dostęp do badań USG miał zasadniczy wpływ na zwiększenie liczby rozpoznań raka nerki. Jednocześnie sprawił, że rozpoznawane obecnie guzy nerek są nieduże i zwykle ograniczone do tego narządu. Dlatego, aby wykryć ten nowotwór na wczesnym etapie, kiedy jest on w dużym stopniu wyleczalny, zaleca się wykonanie raz w roku USG jamy brzusznej. Lek. med. Michał Sutkowski, specjalista medycyny rodzinnej zaznacza:
“Warto takie badanie zrobić jak najwcześniej. Badanie to może zlecić lekarz rodzinny i można je wykonać bezpłatnie w ramach świadczeń NFZ. Dajmy sobie szansę na dobrą diagnostykę, na wczesne wykrycie nowotworu, kiedy można wyleczyć pacjenta”.
Źródło: Materiały Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.
Źródło: Puls Medycyny