Sławomir Gadomski: Zasadność wdrożenia pilotażu KSO została potwierdzona [KOMENTARZ]
Pilotaż sieci onkologicznej rozpoczął się w lutym 2019 r. Początkowo objął województwa dolnośląskie i świętokrzyskie, a następnie został rozszerzony o dwa kolejne województwa — podlaskie i pomorskie. Jego celem jest ocena organizacji, jakości i efektów opieki onkologicznej w ramach sieci onkologicznej na terenie wybranych województw. Mimo że pilotaż ten jeszcze się nie zakończył (planowana data zakończenia to 31 grudnia 2021 r.), a jego realizacja zbiegła się w czasie z pandemią COVID-19, już widać pierwsze efekty jego wprowadzenia.

Pilotaż udowodnił przede wszystkim: zasadność oraz skuteczność funkcjonowania modelu opartego na sieci ośrodków onkologicznych, możliwość współpracy między szpitalami i zapewnienia pacjentom koordynowanej opieki. Efektem pilotażu jest m.in. skrócenie czasu oczekiwania na badania diagnostyczne, sprawnie funkcjonujący koordynatorzy leczenia, poprawa komunikacji z pacjentem dzięki wprowadzonej specjalnej infolinii onkologicznej. Pomimo sytuacji epidemicznej, diagnostyka i leczenie pacjentów onkologicznych w ramach sieci onkologicznej, odbywały się bez większych zakłóceń we wszystkich województwach realizujących pilotaż.
W pilotażu zaplanowano udział ok. 10,5 tys. osób z rozpoznaniem nowotworu złośliwego gruczołu krokowego, jajnika, jelita grubego, piersi i płuca. Ten poziom osiągnęliśmy już w lipcu 2020 r. Istotnie przekroczony wskaźnik zaplanowanej liczby pacjentów wskazuje na zainteresowanie programem pilotażowym oraz odzwierciedla istniejącą potrzebę wprowadzenia nowych rozwiązań, usprawniających opiekę onkologiczną, co wpłynie na jakość i skuteczność leczenia.
W ramach projektu powołany został Komitet Sterujący do spraw monitorowania programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci onkologicznej. Raport końcowy z prac tego komitetu oraz z realizacji programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci onkologicznej, zawierający wnioski z oceny pilotażu, komitet ma przedstawić ministrowi zdrowia do 31 grudnia 2021 r.
Zgodnie z założeniami, ustanowienie Krajowej Sieci Onkologicznej ma na celu poprawić efektywność profilaktyki pierwotnej i wtórnej nowotworów, wczesną ich diagnostykę, a przede wszystkim jakość ich leczenia zarówno w skali całego kraju, jak i w odniesieniu do społeczności lokalnych. Będzie to możliwe m.in. dzięki standaryzacji i koordynacji procedur wysokospecjalistycznych oraz monitorowaniu jakości. W konsekwencji umożliwi to odwrócenie niekorzystnych trendów epidemiologicznych w Polsce oraz pozwoli na obniżenie społecznych kosztów obciążenia chorobami nowotworowymi.
Krajowa Sieć Onkologiczna to nowa struktura organizacyjna i nowy model zarządzania opieką onkologiczną. Ten nowy model opieki ma gwarantować to, że w leczeniu nie zostanie pominięty żaden z etapów opieki onkologicznej, a ich realizacja będzie przebiegała według ściśle określonych standardów, przy współpracy specjalistów różnych dziedzin. Priorytetem w tym zakresie jest, aby każdy pacjent, niezależnie od miejsca zamieszkania, otrzymywał opiekę onkologiczną opartą na jednakowych standardach diagnostyczno-terapeutycznych, czyli jednolicie zdefiniowanych ścieżkach, a system elastycznie odpowiadał na potrzeby chorych.
Obecnie trwają prace nad ustawą o Krajowej Sieci Onkologicznej. Jej celem jest wprowadzenie w całym kraju kompleksowej opieki dla chorych onkologicznych. Planujemy, aby weszła w życie do końca 2021 r.
4 lutego premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku. Do końca marca 2021 r. ma być gotowy jej projekt, który pilotaż sieci przekuje na rozwiązanie systemowe, obowiązujące w całym kraju (przyp. red.).
PRZECZYTAJ TAKŻE: Dr hab. Adam Maciejczyk: KSO pozwoli na lepszy i równiejszy dostęp do opieki onkologicznej
Źródło: Puls Medycyny