Sejm: zgoda na rozszerzenie grupy osób uprawnionych do szczepienia przeciw grypie. Wśród nich farmaceuci
Sejm przyznał m.in. farmaceutom, pielęgniarkom i położnym prawo do kwalifikowania i szczepienia przeciw grypie. To efekt przegłosowania zmian w ustawie o świadczeniach zdrowotnych. “Za” zagłosowało 441 posłów na 449 głosujących.

W czwartek, 14 października Sejm ponownie pochylił się nad nowelą ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy - Prawo farmaceutyczne.
Jedna z poprawek, które zaproponowała do ustawy posłanka Józefa Szczurek-Żelazko (PiS) dotyczyła poszerzenia grup zawodowych uprawnionych do szczepienia i kwalifikowania przeciwko grypie.
Wystarczyło dodać art “2b”
To art 2b, który dopuszcza kolejne zawody medyczne do kwalifikowania i wykonywania szczepień przeciwko grypie. W tej grupie znaleźli się m.in. farmaceuci.
O sprawie zaraz po głosowaniu poinformowała w mediach społecznościowych autorka poprawki Józefa Szczurek-Żelazko. Napisała ona: “@Sejm uchwalił 30% dodatek do wynagrodzeń pracownikom Zespołów Ratownictwa Medycznego. W tej samej ustawie pielęgniarki, położne i farmaceuci zyskują możliwość kwalifikowania dorosłych pacjentów do szczepień P/grypie.“
@Sejm uchwalił 30% dodatek do wynagrodzeń pracownikom Zespołów Ratownictwa Medycznego. W tej samej ustawie pielęgniarki, położne i farmaceuci zyskują możliwość kwalifikowania dorosłych pacjentów do szczepień P/grypie.@NIPiP1 @PTRM_Ratownicy @grypa_opzg pic.twitter.com/Tv9gMNIptS
— Józefa Szczurek-Żelazko (@SzczurekZelazko) October 14, 2021
Nowelizacja uzyskała poparcie 441 posłów na 449 głosujących. Nikt nie był przeciwny.
Farmaceuci nie kryją zadowolenia
Do wiadomości odniósł się wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskie, Marek Tomków, który napisał: “Bardzo dobra wiadomość. Dziękujemy za wsparcie”.
Przypomnijmy. Na tę decyzję polscy farmaceuci czekali od dawna.
Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy, który aktywnie wspierał farmaceutów w dostępie do tych świadczeń przekonywał: “Jest szereg argumentów, które przemawiają za tym, aby dać farmaceutom możliwość kwalifikowania i wykonywania szczepień przeciw grypie. Przede wszystkim jest to bliskość aptek, mnogość tych punktów, dużo liczba chętnych farmaceutów do realizowania tej procedury, skrócenie ścieżki pacjenta pomiędzy lekarzem - apteką - lekarzem. Do tego dochodzi odciążenie służby zdrowia, szczególnie w dobie COVID-19, gdy mamy do czynienia z ograniczonym dostępem do lekarzy”.
PRZECZYTAJ TAKŻE: OPZG: aptekarze w tym roku bez szans na uprawnienia do szczepień przeciw grypie
Źródło: Puls Medycyny