Sąd lekarski ukarze 19 lekarzy za propagowanie antyzdrowotnych postaw?
Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej wystąpił do sądu lekarskiego w Poznaniu o rozpatrzenie sprawy 19 medyków, którym grozi odpowiedzialność zawodowa za promowanie antyzdrowotnych postaw. Posiedzenie sądu odbędzie się dziś - 17 marca.

Rzecznik prasowy Wielkopolskiej Izby Lekarskiej Przemysław Ciupka poinformował, że Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej skierował wniosek o ukaranie 114 lekarzy, którzy między październikiem a grudniem 2020 r. "mogli publicznie rozpowszechniać informacje niezgodne z aktualną wiedzą medyczną i propagować postawy antyzdrowotne".
Sprawa dotyczy nie tylko medyków z Poznania
Sprawa dotyczy podpisania przez medyków "Listu otwartego polskich lekarzy, naukowców i pracowników służby zdrowia do polskich władz oraz mediów z dnia 5 października 2020 r." oraz dwóch apeli "naukowców i lekarzy w sprawie szczepień na koronawirusa SARS-CoV-2".
– Każde z tych pism jest dostępne publicznie w internecie. Obwinieni podpisali jedno, dwa lub wszystkie z wyżej wymienionych - wskazał Ciupka.
W liście otwartym z 2020 r. m.in. podważono sens prowadzenia szczepień, czy obowiązku stosowania masek ochronnych.
Wdzięczni antyszczepionkowcy wspierają lekarzy, którym grozi odpowiedzialność zawodowa
Ciupka wyjaśnił, że - zgodnie z postanowieniem Naczelnego Sądu Lekarskiego - sprawą 114 lekarzy zajmą się trzy okręgowe sądy lekarskie: w Gdańsku, Wrocławiu i w Poznaniu.
– Okręgowy Sąd Lekarski Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, stosując się do postanowienia organu wyższej instancji, wyznaczył termin pierwszej rozprawy na 17 marca br. Wniosek o ukaranie skierowany do Okręgowego Sądu Lekarskiego Wielkopolskiej Izby Lekarskiej dotyczy 19 obwinionych - poinformował rzecznik WIL.
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach "STOP NOP" zapowiedziało na swojej stronie internetowej, że w 17 marca "organizacje społeczne i wdzięczni pacjenci" wyrażając swój sprzeciw wobec takiego traktowania medyków będą "wspierać dobrych lekarzy swoją obecnością pod sądem".
PRZECZYTAK TAKŻE: Akt oskarżenia przeciw dr. Grzesiowskiemu. Prof. Pyrć: czas na próby zastraszania?
Źródło: Puls Medycyny