Premier i minister o “najczarniejszym scenariuszu”: liczba zakażeń sięgnie 15 tys. dziennie
Rząd przygotowuje się do czwartej fali COVID-19. Utrzyma część szpitali tymczasowych, przekształci infrastrukturę szpitali powiatowych i będzie poszerzał możliwości systemu w zakresie sekwencjonowania wirusa.
W obliczu pojawiania się nowych mutacji, coraz wolniejszego tempa szczepień przeciwko COVID-19, a przede wszystkim wzrostu zakażeń w takich krajach jak np. Hiszpania i Wlk. Brytania, rząd przygotowuje się do jesiennej czwartej fali.
Na wspólnej konferencji prasowej premier Morawiecki i minister Adam Niedzielski odnieśli się do aktualnej sytuacji epidemiologicznej w Polsce i Europie.
W gotowości na kolejną falę
– Musimy szykować się na trudne scenariusze, w tym na zmianę obecnej tendencji, że mamy dużo mniej zakażeń. Trzeba zachować czujność. Musimy także brać pod uwagę, że sytuacja może się odwrócić i zdecydowaliśmy się z ministrem Niedzielskim na utrzymanie części szpitali tymczasowych i zmianę infrastruktury szpitali powiatowych, wojewódzkich, aby być gotowym na ewentualną kolejną falę - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Premier powołał się na analizy ekspertów z Rady Medycznej, którzy wskazali, że w najgorszych scenariuszach jesienią liczba zakażeń SARS-CoV-2 może sięgnąć nawet 15 tysięcy. Zaapelował także o poddanie się szczepieniu przeciwko COVID-19, zwracając uwagę na dane z USA, które potwierdzają niezwykle wysoką śmiertelność z powodu COVID-19 wśród osób niezaszczepionych. Przypomniał też, że nadal obowiązuje część obostrzeń, np. nakaz zasłaniania twarzy w miejscach zamkniętych.

Premier był pytany podczas konferencji prasowej, czy w przypadku pojawienia się kolejnej fali zakażeń na jesieni, zostaną wprowadzone zróżnicowane obostrzenia - dla osób zaszczepionych i niezaszczepionych.
– Czekamy do drugiej połowy lipca z podjęciem ostatecznych decyzji; będzie to zależne od poziomu zaszczepienia - zapowiedział Mateusz Morawiecki
Prognozy na jesień
– Analizując podstawowe informacje (…) kreśli się obrazek najbliższej przyszłości. Większość prognoz zgadza się co do tego, że na przełomie września i października lub listopada możemy mieć do czynienia z ponownym wzrostem zakażeń, choć wiele oczywiście będzie zależało od poziomu wyszczepienia i parametrów związanych ze społeczną mobilnością - stwierdził minister zdrowia.
Jak dodał, w najczarniejszym scenariuszu liczba zakażeń sięgnie 15 tysięcy zakażeń dziennie.
Wskazał przy tym, że w Polsce od końca stycznia do dzisiaj 98,8 proc. osób, które zmarły na COVID1-9 były osobami niezaszczepionymi. Szczepienie chroni przed zgonem, hospitalizacją oraz zakażeniem.
Minister @a_niedzielski przed @MZ_GOV_PL: Przeanalizowaliśmy okres od końca stycznia do dzisiaj. 98,8% zgonów z powodu #COVID19 w Polsce dotyczy osób niezaszczepionych. #SzczepimySię
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) July 6, 2021
Szef MZ dodał także, że polski system ochrony zdrowia zwiększa swój potencjał w zakresie sekwencjonowanie genomu SARS-CoV-. Podkreślił, że obecnie udział mutacji Delta we wszystkich zakażeniach wynosi ok. 7 proc.
– Mamy 166 mutacji alertowych wirusa SARS-CoV-2, w tym 115 przypadków to wariant Delty, pozostałe 51 przypadków dotyczy wariantów Bety i Gammy - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.
Utrzymanie infrastruktury
Poinformował, że czas sekwencjonowania wirusa jest systematycznie skracany. Obecnie ten okres wynosi średnio 7 - 10 dni.
Zaznaczył też, że niezależnie od wyników sekwencjonowania, wobec osób zakażonych, podróżujących w regiony zagrożone lub mające kontakt z takimi, od razu wdrażane są specjalne rozwiązania mające na celu ograniczenie eskalacji ognisk wirusowych.
Szef resortu zdrowia zapowiedział, że w ramach przygotowań do czwartej fali koronawirusa "utrzymana będzie minimalna baza infrastrukturalna łóżek szpitalnych, która ma leczyć pacjentów zakażonych covidem".
– Baza będzie utrzymywana przez całe wakacje w pełnej gotowości, tak żeby we wrześniu móc nie tylko z niej skorzystać, ale ewentualnie podjąć decyzję o zwiększaniu w zależności od tego - jak liczba zakażeń przełoży się na liczbę hospitalizacji - powiedział Adam Niedzielski.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Wariant Delta: rząd się wycofuje ze zmian ws. kwarantanny
Źródło: Puls Medycyny