Reforma POZ: znamy założenia. Minister Niedzielski przedstawił szczegóły
Zmiana sposobu finansowania POZ, więcej badań diagnostycznych, promowanie profilaktyki i opieka koordynowana w najczęściej występujących schorzeniach - to najważniejsze założenia reformy podstawowej opieki zdrowotnej, które przedstawił minister zdrowia Adam Niedzielski i dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej.

- Przedstawiamy założenia reformy POZ. Założenia wypracowaliśmy na podstawie oczekiwań pacjentów, sposobu funkcjonowania gabinetów. Istotna jest też zmiana sposobu finansowania badań z ryczałtowego na opłatę za konkretną usługę medyczną – mówił w poniedziałek (20 czerwca) na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. - Będziemy poszerzali zakres diagnostyki w POZ, ale też współpracę ze specjalistami. Tak, żeby jak najwięcej problemów rozwiązywać na poziomie POZ - dodał minister.
Jakie zmiany czekają POZ? Lista
Główne założenia reformy to zmiana filozofii finansowania POZ, czyli przesunięcie akcentów z płacenia ryczałtowego (kapitacji) do płacenia za konkretne usługi (fee for service), więcej diagnostyki i opieka koordynowana.
- Cały czas pozostaje stawka kapitacyjna, ale kolejne elementy, które będą dochodziły, będą już finansowane zgodnie z zasadą fee for service – wyjaśnił minister i dodał, że również na poziomie profilaktyki pojawiają się nowe płatności. Mają one charakter premii za to, że określony procent populacji został przebadany. - Także stawka kapitacyjna zostaje, jako podstawa finansowania, ale dochodzą nowe elementy. Każdy lekarz POZ będzie miał odrębny budżet na badania – dodał Niedzielski. - Te nowe płatności pojawiają się też na poziomie profilaktyki. Będziemy starali się premiować placówki, które będą najbardziej aktywne w promowaniu profilaktyki. Np. za każde 100 osób, które skorzystają z badań w ramach programu “Profilaktyka 40 Plus”, będzie wypłacana premia 2200 zł. - mówił.
Szef MZ podkreślał, że pacjenci i lekarze oczekują większego dostępu do badań diagnostycznych. - I tak będzie - podkreślił minister.

Dodał: - Zmieniamy sposób finansowania programów profilaktycznych. Będziemy płacić za efekty. W programie profilaktyki chorób układu krążenia zwiększamy przedział wiekowy pacjentów - zapowiedział minister.

Jak dodał minister, na tym nie koniec, bo od października POZ czekają kolejne zmiany związane z opieką koordynowaną. - Wprowadzamy koordynację całego procesu leczenia. W opiece koordynowanej będzie znacznie większa pula badań. Na poziomie podstawowym ma być rozwiązanych jak najwięcej problemów - zaznaczył.

Zgodnie z założeniami reformy POZ, świadczenia pielęgniarskie będą rozliczane zadaniowo.

O szczegółach reformy POZ mówiła także dr. hab. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, która kierowała pracami zespołu ekspertów przygotowujących propozycję zmian w podstawowej opiece zdrowotnej.
Mastalerz-Migas: specjalista wkroczy jako konsultant tylko w razie potrzeby
- Poruszyliśmy w naszej pracy kilka obszarów, które wiemy, że wymagają poprawy. To między innymi profilaktyka – mówiła Mastalerz-Migas. - Wprowadzamy działania, które mają się do tego przyczynić. Zwiększamy grupę docelową w programie profilaktyki chorób układu krążenia. W te zmiany wpisuje się też program „Profilaktyka 40 Plus”. Bardzo ważną zmianą jest też umożliwienie realizacji programu przez pielęgniarki – mówiła konsultant krajowa. Dodała, że każda złotówka wydana na profilaktykę to kilka razy mniejsza kwota wydana na diagnostykę i leczenie.
Ministerstwo Zdrowia zamierza również wprowadzić budżet powierzony na badania, które umożliwiają diagnostykę częstych schorzeń, a jakimi lekarze stykają się w POZ.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Lekarze POZ zlecą więcej badań. Krajewski: już teraz są przepracowani
- Zmiany mają wejść w życie na początku lipca. To wstęp do wdrożenia opieki koordynowanej, zaplanowanej na jesień tego roku. Opieka koordynowana obejmie schorzenia kardiologiczne, pulmonologiczne, endokrynologiczne i diabetologiczne. Lekarz rodzinny dostanie narzędzia diagnostyczne i wsparcie koordynatora – wyjaśniła prof. Mastalerz-Migas.
Jak wyjaśniła konsultant krajowa, dla pacjenta jest to bardzo duża korzyść, bo będzie diagnozowany i prowadzony w POZ. Będzie miał również ustalany indywidualny plan opieki medycznej na okres 12. miesięcy.
Jednocześnie badania, które są przewidziane w dużym budżecie dedykowanym opiece koordynowanej, są znacznie szersze. Lekarz POZ dzięki temu nie będzie musiał kierować pacjenta do specjalisty tylko dlatego, że nie może zlecić badania w POZ. - Specjalista wkracza jako konsultant, kiedy zajdzie taka potrzeba. Liczymy na to, że do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej będą trafiać tylko pacjenci, którzy faktycznie tej opieki potrzebują – dodała prof. Mastalerz-Migas. - To jest bardzo dobra koncepcja dla pacjentów, poprawiająca współpracę między specjalistami i wykorzystująca kompetencje lekarzy rodzinnych – podsumowała.
PRZECZYTAJ TAKŻE: MZ wydłuża program “Profilaktyka 40 Plus” Jest rozporządzenie, znamy termin
PPOZ: opieka koordynowana to powrót do skompromitowanych rozwiązań
Źródło: Puls Medycyny