Ratownicy medyczni dołączają do protestu pracowników ochrony zdrowia
Ratownicy medyczni oraz organizacje związkowe reprezentujące inne zawody medyczne dołączają do zawiązanego 2 sierpnia Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego. Medycy planują protest 11 września.
Zaostrza się konflikt pomiędzy medykami a resortem zdrowia. Dziś do Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego dołączyły kolejne organizacje związkowe, w tym ratownicy medyczni, którzy od kilku dni prowadzą napięte negocjacje z MZ.
Naczelna Izba Lekarska poinformowała o dołączeniu do Komitetu:
- Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego (przedstawiciel: Roman Badach-Rogowski - przewodniczący KZZPRM)
- Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych (przedstawiciel: Jarosław Madowicz - prezes PTRM)
- Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Elektroradiologii (przedstawiciel: Cezary Staroń - przewodniczący OZZTME, Ewa Dziadura-Józefowska - wiceprzewodnicząca OZZTME)

Ratownicy: czas na argumenty siłowe
18 sierpnia odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu ds. opracowania nowych rozwiązań organizacyjnych w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego.
- Było to pierwsze, ale dobre spotkanie. Wszystkie strony przedstawiły swoje propozycje. (...) Obecnie w Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji pracuje zespół, który zajmuje się wyceną wartości i kosztów pracy karetek w ciągu jednej doby. W tych analizach biorą udział nie tylko eksperci, ale także przedstawiciele świadczeniodawców oraz środowiska ratowników medycznych - powiedział podczas briefingu prasowego po posiedzeniu wiceminister Waldemar Kraska.
Zaapelował do środowiska ratowników medycznych o konstruktywny dialog. Przypomnijmy: obecnie w wielu miejscach Polski ratownicy walczą o poprawę warunków płacowych i organizują akcje protestacyjne, np. poprzez korzystanie ze zwolnień lekarskich, przez co wielu świadczeniodawców ma problem z zapewnieniem obsady karetek.
“Rozmowa i rzeczowy konstruktywny dialog jest dużo lepszy niż palenie opon na ulicach, ale co w sytuacji, kiedy wszelkie spotkania, rozmowy nie przynoszą wymiernego efektu w postaci realizacji postulatów zawartych w porozumieniach? Krótko mówiąc, po dojściu do ściany pozostaje tylko jedno...przejście do trochę bardziej siłowych argumentów niż tylko i wyłącznie rozmowa” - skomentował na swoich facebookowym profilu Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych.
Czego żądają medycy?
Na 11 września zapowiedziana jest kilkutysięczna manifestacja pracowników ochrony zdrowia.
- Zgodnie z zapowiedziami przede wszystkim związków zawodowych i samorządów, manifestacja w Warszawie będzie liczyła co najmniej kilkanaście tysięcy osób. Chcemy walczyć o to, żeby publiczna ochrona zdrowia się utrzymała, nie chcemy co tydzień słuchać o kolejnych zamykanych oddziałach - powiedział portalowi pulsmedycyny.pl Artur Drobniak, wiceprezes NRL.
Środowisko medyczne od jakiegoś czasu narzekało na pogarszającą się jakość dialogu z ministerstwem pod kierownictwem Adama Niedzielskiego. Punktem zapalnym były prace nad nowelizacją ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia. Ministerialne propozycje zostały skrytykowane przez medyków, ale też podzieliły środowisko. Były bowiem organizacje związkowe, które poparły wysokość współczynników wynagrodzeń forsowaną przez resort - ich zdaniem ustawa zapewni podwyżki zawodom wcześniej pomijanym.
Postulaty Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego:
- Znacznie szybszy niż planowany wzrost nakładów na system opieki zdrowotnej do wysokości nie 7 proc., a 8 proc. PKB.
- Zwiększenie wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia do poziomów średnich w OECD i UE względem średniej krajowej, celem zahamowania emigracji zewnętrznej (zagranicznej) i wewnętrznej (do sektora prywatnego) pracowników opieki zdrowotnej.
- Zwiększenie liczby finansowanych świadczeń dla pacjentów oraz poprawa dostępności pacjenta do świadczeń.
- Podwyższenie jakości świadczeń dla pacjentów, ponieważ “Polska jest krajem UE, a nie WNP, potrzebna jest opieka lekarska, pielęgniarska, ale też fizjoterapeutyczna, rehabilitacyjna i farmaceutyczna oraz dostęp do nowoczesnych form diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej”.
- Zwiększenie liczby pracowników pracujących w systemie ochrony zdrowia do poziomów średnich w krajach OECD i UE, szczególnie w sytuacji starzenia się społeczeństwa i zwiększania się zapotrzebowania na świadczenia opieki zdrowotnej.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Dyrekcja stacji pogotowia ratunkowego w Przemyślu: zwolnieni związkowcy łamali prawo
Źródło: Puls Medycyny