Radosław Sierpiński: rok 2022 zdominowały prace nad ustawą o badaniach klinicznych
Każdy rok przynosi zupełnie nowe wyzwania, z którymi musimy się mierzyć. O ile poprzednie lata były podporządkowane działaniom bezpośrednio poświęconym walce z pandemią COVID-19, o tyle rok 2022 to pewnego rodzaju powrót do normalności – od porównań zaczyna swój ogląd minionego roku dr hab. Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych (ABM), który zajął 8. miejsce w plebiscycie Lista Stu 2022 najbardziej wpływowych osób w polskim systemie ochrony zdrowia.

Dr hab. n. med. Radosław Sierpiński jest specjalistą w dziedzinie kardiologii, prezesem Agencji Badań Medycznych, pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów do spraw rozwoju sektora biotechnologii i niezależności Polski w zakresie produktów krwiopochodnych.
– W 2022 r. głównie skupialiśmy się na podjęciu wcześniej przerwanych działań, takich jak budowanie współpracy międzynarodowej czy opracowanie programów ABM na kolejne lata. Co bardzo ważne, zakończyliśmy prace nad ustawą o badaniach klinicznych, która obecnie jest procedowana przez zespół parlamentarny, a po wdrożeniu będzie podstawą nowej jakości w organizacji badań klinicznych w Polsce – zaznacza prezes ABM.
Sukcesy badaczy wspartych przez ABM dodają skrzydeł
Co stanowi najsilniejszą motywację w kierowaniu taką instytucją jak ABM? Okazuje się, że najwięcej energii daje prezesowi poczucie, że to, co robi, ma sens.
– Poprzez działania ABM pomagamy pośrednio pacjentom w dostępie do innowacyjnych terapii, nowych leków czy wyrobów medycznych. Widzę, że w sposób trwały udaje się nam zmieniać na lepsze polski ekosystem badań klinicznych poprzez utworzenie Polskiej Sieci Badań Klinicznych, nowe projekty badawcze czy poprawki legislacyjne – tłumaczy Radosław Sierpiński.
Dodaje, że każda kolejna informacja o sukcesie polskich zespołów badawczych, które wsparła ABM, daje mu napęd do dalszej aktywności. Uważa, że ma wielkie szczęście, ponieważ jego praca w dużej mierze pozwala na spotkania z niezwykłymi ludźmi, co również stanowi nieprawdopodobny zastrzyk energii do działania.
Żałuje, że poza pracą nie pozostaje mu zbyt wiele czasu na inne aktywności, ale stara się z nich całkowicie nie rezygnować.
– Zawsze dużo czytałem i dawało mi to pewien odpoczynek od trudnej nieraz rzeczywistości… Poza tym jestem pasjonatem winiarstwa – zarówno w teorii, jak i praktyce – zdradza.
Jak coś robić, to na 100 procent
Jako lekarz zawsze z największym szacunkiem podchodził do bohaterstwa pacjentów – ludzi, którzy ze względu na chorobę oddają się całkowicie w ręce specjalistów, ufają im. Muszą przy tym przezwyciężyć strach przed znieczuleniem, przed otwarciem klatki piersiowej… Uważa, że każdy na swój sposób jest godny wielkiego podziwu.
Czy jest ktoś, kto go zainspirował na drodze zawodowej?
– Moim autorytetem na zawsze pozostanie nieżyjący już prof. Franciszek Walczak – mój pierwszy szef. Był to człowiek niezwykłej erudycji i pasji, a przy tym skromności i delikatności. To on nauczył mnie, że albo robi się coś na 100 procent, albo wcale – wskazuje prezes ABM.
Trudno mu krótko siebie scharakteryzować. To nigdy nie jest łatwe, a przy tym nie ma nic bardziej subiektywnego. Dąży jednak do tego, aby inni mogli o nim powiedzieć: profesjonalny, uczciwy, dobry człowiek.
Rok 2023 będzie obfitował w kolejne wyzwania
Radosław Sierpiński podkreśla, że rok 2023 będzie dla ABM w jakimś stopniu przełomowy ze względu na konieczność wdrożenia ustawy o badaniach klinicznych. To sprawia, że przed Agencją stoją ważne zadania systemowe, takie jak choćby uruchomienie Naczelnej Komisji Bioetycznej czy rozpoczęcie finansowania działań edukacyjnych. Wiąże się z tym również rozbudowa infrastruktury sieci Centrum Wsparcia Badań Klinicznych o Centra Medycyny Cyfrowej oraz rozpoczęcie programu badań w zakresie epidemiologii i zdrowia publicznego.
ZOBACZ TAKŻE: LISTA STU 2022: znamy wyniki plebiscytu!
Źródło: Puls Medycyny