Radiologia i diagnostyka interwencyjna pominięte w Krajowej Sieci Onkologicznej? Środowisko zaskoczone
W projekcie ustawy o KSO nie uwzględniono udziału radiologa w Krajowej Radzie Onkologicznej, nie zawarto też w ogóle radiologii interwencyjnej. „Uchwalenie ustawy w obecnym kształcie (…) pozostawi część pacjentów onkologicznych bez dostępu do opieki zgodnej z aktualną wiedzą i wytycznymi” - twierdzi m.in. konsultant krajowy ds. radiologii i diagnostyki obrazowej.

- Radiolodzy apelują o włączenie specjalisty radiologii i diagnostyki obrazowej do Krajowej Rady Onkologicznej
- Chcą też wprowadzenia od 1 stycznia 2025 roku obowiązku zapewnienia świadczeń radiologii interwencyjnej w KOM i WOM
- Z kolei od 1 stycznia 2027 roku optują za wdrożeniem obowiązku zapewnienia świadczeń radiologii interwencyjnej w SOLO III
- Zdaniem przedstawicieli radiologów należy podwyższyć współczynniki korygujące dla ośrodków, które wcześniej wprowadzą usługi radiologii interwencyjnej dla swoich pacjentów onkologicznych
Środowisko radiologów w stanowisku wobec projektu ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej gratuluje autorom stworzenia pierwszej w Polsce próby usystematyzowania opieki nad chorymi na nowotwory. Ich zdaniem projekt zawiera rozwiązania, które mogą przyczynić się do istotnej poprawy organizacji opieki onkologicznej.
Jednocześnie wyraża jednak zaskoczenie pominięciem w dokumencie radiologii i diagnostyki obrazowej oraz radiologii interwencyjnej.
Konsultant krajowy i inni przedstawiciele środowiska radiologów o wadach ustawy o KSO
„We wstępnych dokumentach na temat KSO z 2018 r. pojawiły się liczne odniesienia do tych dziedzin ze względu na ich kluczową rolę w onkologii. Dodatkowo uchwała Krajowej Rady ds. Onkologii z dn. 13.11.2019 r. podkreśla konieczność rozwoju radiologii interwencyjnej jako czwartego filaru opieki onkologicznej. Z kolei Narodowa Strategia Onkologiczna zaznacza konieczność wprowadzenia procedur i standardów organizacyjnych radiologii interwencyjnej oraz inwestycji w wymagany do tego sprzęt” - czytamy w stanowisku podpisanym przez prof. Jerzego Waleckiego, konsultanta krajowego ds. Radiologii i Diagnostyki Obrazowej, prof. Andrzeja Cieszanowskiego, prezesa Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego, prof. Barbarę Bobek-Billewicz, przewodniczącą sekcji radiologii onkologicznej Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego oraz radiolohów interwencyjnych: dr-a n. med. Grzegorza Rosiaka i lek. Krzysztofa Korzeniowskiego.
Zdaniem specjalistów radiologia i diagnostyka obrazowa odgrywa pierwszorzędną rolę w opiece onkologicznej i absolutnie wszyscy pacjenci na różnych etapach diagnozy i leczenia mają wykonywane badania obrazowe. „Niestety w projekcie ustawy o KSO nie uwzględniono udziału radiologa w Krajowej Radzie Onkologicznej. W związku z tym proponujemy poszerzenie grona członków Rady o specjalistę w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej” - czytamy.
Radiolodzy dodają, że w projekcie nie jest w ogóle uwzględniona radiologia interwencyjna. W ich ocenie jej rola jest wyjątkowo niedoceniana w Polsce, mimo że zabiegi małoinwazyjne są kluczowym elementem wszystkich najważniejszych wytycznych onkologicznych. „Opóźnienie względem krajów Europy Zachodniej i USA w niektórych obszarach wynosi ponad 20 lat i ciągle rośnie. Sądzimy, że należy podjąć aktywne działania aby ten dystans przestał się zwiększać” - piszą.
Radiolodzy podsumowują, że uchwalenie ustawy o KSO w obecnym kształcie nie będzie sprzyjało rozwojowi radiologii interwencyjnej i pozostawi część pacjentów onkologicznych bez dostępu do opieki zgodnej z aktualną wiedzą i wytycznymi.
Propozycje dotyczące radiologii interwencyjnej
Autorzy stanowiska uważają, że radiologia interwencyjna powinna być obowiązkowa w Krajowym Ośrodku Monitorującym (KOM) i Wojewódzkich Ośrodkach Monitorujących (WOM), które mają być wzorem pełnowartościowej opieki onkologicznej.
“Proponujemy okres 3 lat (do 2025 roku) na dostosowanie się wyłonionych ośrodków do tych wymogów. Sądzimy, że do czasu ich spełnienia konieczne jest zapewnienie świadczeń radiologii interwencyjnej poprzez nawiązanie współpracy z ośrodkami świadczącymi tego typu usługi. Dla pozostałych ośrodków SOLO III proponujemy okres dostosowawczy 5 lat (do 2027 roku)” - wskazują.
Proponują ponadto wprowadzenie zachęt finansowych dla ośrodków w Sieci, które wcześniej udostępnią usługi radiologii interwencyjnej swoim pacjentom onkologicznym. Dotyczyłoby to wszystkich poziomów sieci (SOLO I, II i III).
PRZECZYTAJ TAKŻE: Krajowa Rada ds. Onkologii: zmiana na stanowisku przewodniczącego
Eksperci: radiologia interwencyjna stała się czwartym filarem leczenia nowotworów
Źródło: Puls Medycyny