Prof. Kupczyk: choroby alergiczne to pandemia XXI wieku, niezbędne są stanowcze działania
Początek 2022 r. upłynął nam jeszcze w cieniu pandemii COVID-19, zaciągniętego długu zdrowotnego i problemów organizacyjnych w opiece nad pacjentami. W kolejnych miesiącach udało się szczęśliwie wrócić na tory opieki specjalistycznej — mówi prof. Maciej Kupczyk, prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, podsumowując 2022 r. w alergologii.

Podsumowując 2022 rok, prof. Maciej Kupczyk podkreśla wagę decyzji refundacyjnych, dzięki którym pacjenci zyskali większy dostęp do nowych terapii.
– To np. nowe leki biologiczne w leczeniu ciężkich postaci astmy oskrzelowej czy leki stosowane u pacjentów z wrodzonym obrzękiem naczynioruchowym — mówi alergolog.
Owoce współpracy z Ministerstwem Zdrowia
W 2022 r. dużo mówiło się o narastającym problemie chorób alergicznych, a specjaliści zrzeszeni w PTA dbali, by zarówno lekarze, jak i pacjenci mieli dostęp do wiedzy na najwyższym poziomie.
– Możemy też pochwalić się konkretnym efektem naszych działań, jakim jest obwieszczenie ministra zdrowia z listopada, dotyczące postępowania w szkole z uczniami zagrożonymi wstrząsem anafilaktycznym, ale także atakiem astmy, z dzieckiem z atopowym zapaleniem skóry, pokrzywką i alergicznym nieżytem nosa. To pierwsze obwieszczenie resortu zdrowia, przygotowane we współpracy z ekspertami Polskiego Towarzystwa Alergologicznego — mówi prof. Maciej Kupczyk.
Polskie Towarzystwo Alergologiczne z uznanym dorobkiem
PTA skupia ponad 1500 członków, ma 14 oddziałów regionalnych, 15 sekcji problemowych. Wydaje czasopismo naukowe, ale przede wszystkim prowadzi bardzo aktywną działalność edukacyjną.
– Co trzy lata organizujemy Międzynarodowy Kongres PTA, a co roku, wiosną, konferencję szkoleniową. W tym roku odbyła się już jej 14. edycja. Z kolei jesienią w Warszawie miało miejsce VII Kliniczne Forum Ekspertów PTA poświęcone astmie i chorobom układu oddechowego. Co więcej, współpracujemy z najważniejszymi organizacjami alergologicznymi na arenie międzynarodowej, czyli Europejską Akademią Alergologii i Immunologii Klinicznej (EAACI) czy Światową Organizacją Alergii (WAO). Nasi członkowie są cenionymi ekspertami i uczestnikami najwyższych gremiów tych organizacji, mającymi wymierny wpływ na rozwój alergologii w wymiarze globalnym — podkreśla prof. Maciej Kupczyk.
Rok 2022 był dla PTA rokiem jubileuszowym. To 40 lat temu, 15 listopada 1982 r., oficjalnie powołano do życia Polskie Towarzystwo Alergologiczne.
Zabieganie o refundację immunoterapii
A jakie zadania i wyzwania przyniesie polskiej alergologii rok 2023?
– Jako Towarzystwo nieustannie apelujemy o odpowiednią refundację i dostępność do preparatów do odczulania. Immunoterapia jest jedyną procedurą alergologiczną, która pozwala nam na przyczynowe leczenie chorych z alergią, np. uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych. Niestety, z przyczyn systemowych potencjał immunoterapii nie jest w pełni wykorzystywany i będziemy zabiegać, by to się zmieniło — mówi prof. Maciej Kupczyk.
Model koordynowany w diagnostyce i leczeniu chorób alergicznych
Zdaniem specjalisty, kluczowe jest dotarcie do decydentów systemu ochrony zdrowia z przekazem, iż choroby alergiczne stanowią pandemię XXI wieku i niezbędne są stanowcze działania, by ten problem lepiej zaadresować.
– Wiemy, że alergie rozpoczynają się w dzieciństwie i trwają całe życie. To przekłada się na organizację opieki, rodzi potrzebę nie tylko dostępu do innowacyjnych terapii, ale także do nowych narzędzi diagnostycznych. Zależy nam, by płatnik zrozumiał zasady współpracy między POZ, AOS a ośrodkami referencyjnymi i zapewnił odpowiednie finansowanie na każdym szczeblu tej drabiny. Odpowiedzią może stać się opieka koordynowana. Udało nam się wpisać alergologię w ten schemat i mam nadzieję, że wkrótce zacznie działać w tym modelu — mówi prezydent PTA.
Popularyzacja specjalizacji z alergologii
Kolejne wyzwanie to promocja alergologii wśród młodych lekarzy.
– Mamy w tej chwili ok. 1500 alergologów w Polsce, a potrzeba więcej, stąd promocja tej trudnej specjalizacji wśród młodszych kolegów. Trudnej, bo wymagającej wiedzy z wielu dziedzin: interny, pediatrii, laryngologii, pulmonologii i alergologii — wskazuje prof. Kupczyk.
Na plus zapisuje dynamiczny rozwój sekcji młodych PTA.
– Rozpoczęliśmy działanie tzw. Klubu Młodych Towarzystwa. Zaczęliśmy promocję alergologii jako specjalizacji także wśród studentów kierunków lekarskich — wylicza prof. Maciej Kupczyk.
Innowacyjna kontrola ordynacji leków
Na liście najpilniejszych zadań na 2023 r. znajduje się także potrzeba lepszej kontroli nad ordynacją niektórych leków na astmę.
– Chcemy wprowadzić nowoczesne rozwiązanie, powiązane z systemem e-recepty i bazujące na wysyłaniu alarmu do lekarza przy kolejnej preskrypcji wskazanych leków. Eksperci PTA wypracowali je w ramach prac Koalicji na Rzecz Astmy i współpracy ze specjalistami z Uczelni Łazarskiego. Powstało gotowe rozwiązanie. Ministerstwo Zdrowia wpisało ten pomysł na listę innowacji, ale jak na razie nie udało się go przeforsować w Centrum e-Zdrowia. Mam nadzieję, że uda się to w 2023 r. — mówi prof. Kupczyk.
Źródło: Puls Medycyny