Prezes URPL o różnicach między szczepionkami przeciw COVID-19 Moderny oraz Pfizera i BioNTech
W jednej fiolce szczepionki przeciw COVID-19 Moderny jest dwa razy więcej dawek niż w szczepionce Comirnaty firmy Pfizer i BioNTech. Warunki przechowywania są mniej wymagające, choć mechanizm działania taki sam - wskazał prezes URPL Grzegorz Cessak, wyjaśniając różnice między dwiema szczepionkami przeciw koronawirusowi zatwierdzonymi w EU.
Do tej pory tylko dwie szczepionki przeciw COVID-19 zostały dopuszczone na rynek UE. Pierwsza to szczepionka Comirnaty firm BioNTech i Pfizer, którą warunkowo zatwierdzono 21 grudnia 2020 r., a druga to szczepionka firmy Moderna, którą dopuszczono do obrotu 6 stycznia 2021 r. Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych przypomniał, że obie szczepionki opierają się na tym samym mechanizmie działania. To szczepionki mRNA.
"Zawierają one instrukcję tworzenia białka znajdującego się na powierzchni wirusa SARS-CoV-2, na którą nasz organizm odpowiada, tworząc przeciwciała" - wytłumaczył Cessak.

Szczepionka przeciw COVID-19 firmy Pfizer/BioNTech a Moderna: różnice
Prezes URPL zwrócił uwagę, że różnice między tymi dwoma produktami leczniczymi tak naprawdę są niewielkie i głównie polegają na zawartości substancji pomocniczych, co skutkuje nieco mniej restrykcyjnymi warunkami przechowywania szczepionki Moderny.
"Szczepionka firmy Moderna zawiera tych stabilizatorów nieznacznie więcej, co sprawia, że warunki jej przechowywania są nieco korzystniejsze. Nieotwartą fiolkę tej firmy należy przechowywać maksymalnie 6 miesięcy w temperaturze od -25 st. C do -15 st. C, a w przypadku szczepionki Pfizer temperatura ta wynosi ok. -70 st. C" - powiedział prezes URPL.
Dodał, że po wyjęciu z zamrażarki nieotwartą szczepionkę Moderny przed użyciem można przechowywać do 30 dni w temperaturze od 2 st. C do 8 st. C, a w przypadku produktu Pfizera i BioNTech okres ten wynosi maksymalnie 5 dni. W temperaturze pokojowej (do 30 st. C) obie szczepionki mogą być przechowywane maksymalnie 2 godziny.
Ponadto szczepionki firmy Moderna nie rozcieńcza się, w przeciwieństwie do szczepionki Comirnaty. Otrzymuje się z niej dziesięć dawek, czyli dwa razy więcej niż z jednej fiolki Comirnaty.
Równocześnie Cessak zwrócił uwagę na to, że wszystkie substancje pomocnicze są "przezroczyste" dla organizmu, co oznacza, że muszą spełniać określone standardy. Obie szczepionki podaje się domięśniowo.
Szczepionki przeciw COVID-19 firmy Pfizer/BioNTech i Moderna mają zbliżoną skuteczność
"Obie szczepionki mają zbliżoną skuteczność. Wynosi ona ok. 95 proc. Wymienia się też podobne działania niepożądane [najczęściej to ból głowy, stawów, mięśni, zmęczenie, dreszcze, gorączka, zaczerwienie w miejscu wstrzyknięcia, nudności - przyp. red.] - podkreślił Cessak.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Grzegorz Cessak: kolejne trzy szczepionki przeciw COVID-19 mogą być dostępne w I kwartale
Źródło: Puls Medycyny