Polak w europejskiej grupie ekspertów ds. wariantów SARS-CoV-2
Do eksperckiego gremium ds. wariantów SARS-CoV-2, powołanego przez Komisję Europejską, zaproszono prof. Krzysztofa Pyrcia z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ. To jedyny polski naukowiec zasiadający w grupie w charakterze indywidualnego eksperta.
Europejska grupa ekspertów ds. wariantów SARS-CoV-2 będzie się składać z indywidualnych specjalistów oraz z przedstawicieli dwóch istniejących już gremiów: Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób oraz Europejskiej Agencji Leków. Nową grupę powołała do życia Komisja Europejska.
Do jej zadań należeć będzie:
- ustalenie kryteriów identyfikacji wariantów SARS-CoV-2 szczególnej uwagi (tzw. variants of concern) oraz budzących zainteresowanie (tzw. variants of interest),
- doradztwo w kwestii wyboru wariantów, pod kątem których należy ukierunkować rozwój szczepionek w UE,
- a także analiza i interpretacja zgromadzonych danych oraz wysuwanie rekomendacji na ich podstawie.
Wśród ekspertów, którzy znajdą się grupie, będą specjaliści z takich dziedzin jak np. epidemiologia, wirusologia, immunologia, wakcynologia czy farmakologia.

Prof. dr hab. n. biol. Krzysztof Pyrć jest specjalistą mikrobiologii i wirusologii, kierownikiem Pracowni Wirusologii w Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ, doradcą naukowym i specjalistycznym Rady Medycznej przy prezesie Rady Ministrów, zespołu doradczego ministra nauki i szkolnictwa wyższego ds. COVID-19, zespołu doradczego ds. COVID-19 Polskiej Akademii Nauk. W 2020 r. stworzył program badań nad SARS-CoV-2 na Uniwersytecie Jagiellońskim we współpracy z czołowymi jednostkami naukowymi na świecie. Współtworzył opracowanie PAN pt. „Zrozumieć COVID-19”. Na Liście Stu najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie, przygotowywanej przez “Puls Medycyny”, zajął w 2020 r. 41. miejsce.
Źródło: Puls Medycyny