Pandemia COVID-19. Ministerstwo Zdrowia wprowadza nowe obostrzenia
aktualizacja: 24-02-2021, 16:21
Resort zdecydował o wprowadzeniu ostrzejszych restrykcji na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. “Dzisiejsze dane dotyczące zakażeń wskazują, że trzecia fala pandemii COVID-19 rozpędza się” - powiedział Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej dotyczącej nowych obostrzeń.
Na konferencji prasowej minister Adam Niedzielski podkreślił, że wszystkie parametry wskazują na to, że sytuacja epidemiczna w Polsce stale się pogarsza: przekroczyliśmy próg 12 tysięcy zakażeń dziennie, ponownie wzrasta liczba zajętych łóżek covidowych (choć dotychczas malała) i zwiększa się liczba skierowań na testy w kierunku SARS-CoV-2 wystawiana przez lekarzy POZ. Jak dodał Adam Niedzielski, widać wyraźnie, że trzecia fala pandemii przybiera na sile – sytuacja zaczyna być tak poważna jak w październiku ubiegłego roku. Dodatkowo coraz więcej odnotowuje się przypadków nowych mutacji koronawirusa: np. brytyjskiej.
„Widać też regionalne zróżnicowanie. Bardziej dotknięte epidemicznie są województwa w północnym pasie Polski. Najbardziej niepokojąca sytuacja jest w województwie warmińsko-mazurskim. Analizując odsetek pozytywnych testów na terenie całego kraju widzimy, w których regionach następują większe wzrosty. W woj. warmińsko-mazurskim jest to 34 proc. przy średniej ogólnopolskiej 19 proc.” – powiedział szef MZ.

Dotychczasowy kształt obostrzeń nadal będzie obowiązywał w całym kraju, wyjątkiem będzie województwo warmińsko-mazurskie, gdzie wprowadzone zostaną od 27 lutego ostrzejsze restrykcje: nauka zdalna dla najmłodszych uczniów szkół podstawowych, zamknięte galerie handlowe, hotele, kina i instytucje kultury. Obostrzenia zostaną wprowadzone póki co na dwa tygodnie. Szef MZ wskazał, że argumentem przemawiającym za zasadnością takiego działania jest kilka parametrów: m.in. średnia tygodniowa liczba zakażeń SARS-CoV-2 w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców. W skali całego kraju wynosi on 20, w woj. warmińsko-mazurskim to prawie 45 zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców. Drugim parametrem jest trafność wykonywanych testów: w Polsce wynosi 19 proc., w woj. warmińsko-mazurskim przekroczyła 40 proc.
Zostanie także wprowadzony obowiązek kwarantanny dla osób powracających zza południowej granicy Polski - można być z niego zwolnionym po potwierdzeniu braku zakażenia poprzez test (antygenowy lub PCR).
Minister @a_niedzielski w #MZ: Od 27 lutego wprowadzamy kwarantannę po przyjeździe z Czech i Słowacji - z wyłączeniem osób zaszczepionych dwoma dawkami szczepionki. pic.twitter.com/To3eEqHisU
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) February 24, 2021
Resort zdecydował też o wprowadzaniu zakazu zastępowania maseczki przez np. chustę, szalik czy przyłbicę do zasłaniania ust i nosa. Rekomendowane są maseczki chirurgiczne oraz te z filtrami lub w ostateczności chirurgiczne. Ważne jest prawidłowe zasłanianie nosa i twarzy.
„Nowe mutacje wykazują wyższą zaraźliwość. (…) Wirus SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się drogą kropelkową i powietrzną. Oznacza to, że może być transmitowany na większe odległości i w większej mierze jesteśmy narażeni na kontakt z wirusem stykając się z innymi ludźmi lub np. przebywając w małych, kiepsko wietrzonych pomieszczeniach. (…) Poza stosowaniem środków ochrony osobistej ważne jest dystansowanie się i unikanie zatłoczonych pomieszczeń. (…) Wiele badań udowadnia, że maseczki szczelnie przylegające do twarzy i zasłaniają nos i usta są w stanie przefiltrować nawet 90 proc. patogenów znajdujących się w najbliższym otoczeniu” – powiedziała prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowa w dziedzinie epidemiologii.
Jak podkreśliła, wcześniej rekomendowane jako ochrona były także przyłbice, ale było to zanim udowodniono, że wirus przenosi się także drogą powietrzną.
Źródło: Puls Medycyny