Pakiet dla młodych medyków. MZ robi krok w kierunku rezygnacji z ustnego PES
Na wspólnej konferencji prasowej Adam Niedzielski i Piotr Bromber ogłosili pakiet dla młodych medyków. Wśród nich kredyty studenckie, ale wiceminister Bromber zdradził też, że MZ bardzo poważnie rozważa rezygnację z ustnej części egzaminu PES - oczywiście dla osób, które zaliczą część pisemną.

24 stycznia w Poznaniu odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i wiceministra Piotra Brombera. Zaprezentowano na niej “pakiet dla młodych”, czyli kilka rozwiązań, które mają zachęcić młodych medyków - nie tylko lekarzy - do wybierania i studiowania kierunków medycznych. Szef MZ przypomniał też przy tej okazji o kilku innych - jego zdaniem udanych - działaniach systemowych, nad jakimi ostatnio pracował resort zdrowia. Wśród nich znalazły się m.in. ustawa o jakości i bezpieczeństwie pacjenta, reformie szpitalnictwa i program profilaktyka 40 plus.
W pakiecie dla młodych medyków kredyty studenckie
– Najważniejszym priorytetem jest inwestycja w kadry opieki medycznej. Jak przekonywaliśmy się wielokrotnie, w czasie pandemii głównym deficytem, który nie pozwala w sposób odpowiedni reagować i wykorzystywać zasobów systemu, są ludzie. Przygotowaliśmy wobec tego pakiet rozwiązań dla młodych, który ma zachęcać do studiowania medycyny i ułatwiać tę ścieżkę - powiedział Adam Niedzielski.
Pakiet składa się z siedmiu elementów. Jego kształt jest wynikiem wielokrotnych spotkań ze środowiskiem studentów i rezydentów. Jak poinformował Piotr Bromber, wśród rozwiązań rozważanych przez MZ jest rezygnacja z ustnego PES.
– Między innymi w tym pakiecie mamy kredyty dla studentów, zwiększenie poziomu partycypacji w podejmowanych decyzjach, produkt młody dydaktyk, poprzez który chcemy zachęcić młodych do pracy dydaktycznej. Mamy produkt praca dla studenta oraz obszar zwiększenia kompetencji i umiejętności m.in. w zakresie komunikacji, radzenia sobie z odpowiedzialnością i stresem. Mamy też obszar związany z kształceniem podyplomowym. Rozważamy możliwość zwolnienia z ustnego egzaminu przy dobrze zaliczonym egzaminie pisemnym - powiedział Piotr Bromber.
Wskazał, że część z zapowiedzianych zmian ma charakter organizacyjny - te już się realizują. Zaznaczył jednak, że kolejna część zmian, są to zmiany legislacyjne.
– Dla przykładu, jeśli chodzi o zmiany standardu kształcenia i produkt praca dla studenta, pan minister powołał specjalne zespoły, w skład których wchodzą przedstawiciele uczelni medycznych, ale również przedstawiciele rezydentów, studentów. Na efekty tych prac czekamy - koniec lutego i drugi produkt połowa marca - dodał.
Pierwszy krok w kierunku likwidacji ustnego PES
Na konferencji była obecna także Anna Bazydło, wiceprzewodnicząca Porozumienia Rezydentów.
– Chciałabym podziękować za wysłuchanie głosu tysięcy lekarzy w Polsce, którzy od wielu lat apelowali o zniesienie ustnej części Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego. Rozumiem, że dzisiejsze ustalenia i komunikat są wstępem i przygotowaniem do tego [rezygnacji z ustnej części PES - red.] oraz uznaniem kompetencji lekarzy będących już od kilku lat w zawodzie za wystarczające, bez potwierdzania ich egzaminem - powiedziała Anna Bazydło.
Jak dodała, w przypadku wielu specjalizacji ustny PES był przykrą formalnością, która często blokowała młodym lekarzom wejście na rynek pracy.
Wiceminister Piotr Bromber podkreślił, że rozmowy ze środowiskiem młodych lekarzy nie dotyczyły likwidacji stażu, zaś liczba miejsc rezydenckich jest systematycznie z roku na rok zwiększana.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Prof. Jarosław Kaźmierczak: Ustny PES nie jest jedynie formalnością [KOMENTARZ]
Źródło: Puls Medycyny