OZZL o "Polskim Ładzie": Trudno wyobrazić sobie dobrze działającą publiczną ochronę zdrowia z nisko wynagradzanymi lekarzami
Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy docenia fakt, że w programie „Polski Ład” zapowiadane jest zwiększenie finansowania publicznej ochrony zdrowia do 6 proc. PKB w 2023 r. i do 7 proc. w 2027 r. ZK OZZL upomina się jednak o wyższe niż planowane przez rząd wynagrodzenia dla lekarzy specjalistów. “Trudno wyobrazić sobie dobrze działającą publiczną ochronę zdrowia z nisko wynagradzanymi lekarzami, zmuszonymi do „dorabiania” do pensji podstawowej“ - podkreślił OZZL.
15 maja 2020 r. na konwencji programowej PiS przedstawiono “Polski Ład”, czyli kompleksową strategię przezwyciężenia skutków pandemii oraz gospodarczej odbudowy. Pierwszy filarem “Polskiego Ładu” jest zdrowie. Zgodnie z planem, w ciągu najbliższych sześciu lat wydatki na zdrowie mają się zwiększyć do 7 proc. PKB. Już w 2023 r. mają osiągnąć 6 proc. PKB. Nowe środki mają zostać przeznaczone na inwestycje, cyfryzację, nowe kadry i nowoczesne terapie. 18 maja w swoim oświadczeniu do założeń “Polskiego Ładu” odniósł się Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

OZZL o programie "Polski Ład": wcześniejsze zapowiedzi rządzących były inne
OZZL docenia fakt, że w programie „Polski Ład”, ochrona zdrowia została przedstawiona jako „pierwszy filar”.
“Od lat we wszystkich badaniach opinii społecznej, ogromna większość ankietowanych (więcej niż 80%) wskazywała, że naprawa niewydolnej publicznej ochrony zdrowia powinna być pierwszym zadaniem rządzących. OZZL docenia zwłaszcza to, że rządzący zapowiadają zwiększenie finansowania publicznej ochrony zdrowia do 6% PKB w roku 2023 i do 7% w roku 2027” - czytamy w oświadczeniu.
Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy obawia się jednak, że “wiarygodność tych zapowiedzi jest mocno wątpliwa”.
“Jesteśmy bowiem – właśnie teraz – świadkami rażącego odejścia Prawa i Sprawiedliwości od zapowiedzi prezesa tej partii z okresu przedwyborczego w odniesieniu do jednego z problemu dotyczącego publicznego lecznictwa – poziomu wynagradzania przez państwo lekarzy specjalistów” - czytamy w oświadczeniu.
“W okresie przed wyborami z roku 2015 (w Turku dnia 28.09.2013), prezes PiS stwierdził: „"Ja chcę mocno podkreślić lekarze powinni zarabiać bardzo dobrze, …. bo to jest bardzo trudny, bardzo odpowiedzialny zawód, do którego się trzeba bardzo długo przygotowywać i my to szanujemy” - przypomniał OZZL.
Związek dodał, że dzisiaj, kiedy Prawo i Sprawiedliwość ma możliwość zrealizowania tej zapowiedzi – minister zdrowia przedstawia propozycję ustawy określającej gwarantowane minimalne pensje dla lekarza specjalisty w wysokości 1,31 przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce.
“Co oznacza – dla lekarzy zatrudnionych w szpitalach - obniżkę o 20% (z 1,6 do 1,31) w relacji do przeciętnego wynagrodzenia, a dla pozostałych wzrost o 3% (z 1,27 do 1,31). Nie jest to poziom zapowiadanych „bardzo dobrych” zarobków. Z oczywistych powodów, o których wspominał również prezes PiS w cytowanej wypowiedzi, wszędzie na świecie, wynagrodzenia lekarzy specjalistów za jeden etat stanowią wielokrotność przeciętnego wynagrodzenia w danym kraju“ - zaznaczono.
OZZL: Trudno wyobrazić sobie dobrze działającą publiczną ochronę zdrowia z nisko wynagradzanymi lekarzami
Zdaniem Zarządu OZZL trudno wyobrazić sobie dobrze działającą publiczną ochronę zdrowia z nisko wynagradzanymi lekarzami, “zmuszonymi do „dorabiania” do pensji podstawowej“.
“Taka sytuacja ma negatywne konsekwencje, uderzające nie tylko w lekarzy, ale i w pacjentów. Rząd, który źle traktuje lekarzy, równie źle traktuje chorych i ochronę zdrowia jako całość. Nie zmienią tego żadne zaklęcia, hasła i nawet najbardziej obiecujące zapowiedzi” - podkreślono.
“Wobec powyższego, OZZL wzywa Ministra Zdrowia, Prezesa Rady Ministrów i Prezesa PiS do ponownego rozważenia problemu wysokości pensji gwarantowanych przez państwo dla lekarzy specjalistów, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę i do odpowiedniego zweryfikowania w/w projektu ustawy” - podsumowano.
Źródło: OZZL
PRZECZYTAJ TAKŻE: Zmiana minimalnych wynagrodzeń lekarzy: projekt nowelizacji trafił do prac rządu
Jak obliczać wynagrodzenie lekarza za pracę w godzinach nadliczbowych
Źródło: Puls Medycyny