Otwarto nowy ośrodek badań klinicznych w Polsce
Ogromną rolę w procesie rozwijania nowych terapii, także onkologicznych, odgrywają badania kliniczne. W Polsce w 2019 roku aż 35 proc. wszystkich badań klinicznych było poświęconych właśnie onkologii. Teraz zajmie się nimi także nowo otwarty w Warszawie (przy ul. Gładkiej) ośrodek.

- 26 października w Warszawie nastąpiło otwarcie ośrodka badań klinicznych ośrodka sieci Pratia.
- Oznacza to dla mieszkańców całej Polski lepszy dostęp do innowacyjnych terapii onkologicznych.
- Uroczystość otwarcia placówki objął patronatem honorowym prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Nowotwory złośliwe stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce, więcej powodują tylko choroby sercowo-naczyniowe. Dane Krajowego Rejestru Nowotworów mówią o ponad 170 tysiącach przypadków stwierdzonych tylko w 2019 roku. Liczba zachorowań na nowotwory złośliwe powiększa się z roku na rok, w ciągu dekady 2010-2019 wzrosła o ponad jedną piątą. Województwo mazowieckie znalazło się, po woj. śląskim, na drugim miejscu pod względem zachorowalności.
Ogromną rolę w procesie rozwijania nowych terapii, m.in. tych onkologicznych, odgrywają badania kliniczne. W Polsce w 2019 roku 35 proc. wszystkich badań klinicznych było poświęconych onkologii. W 2020 roku, we wszystkich obszarach terapeutycznych, dostęp do najnowocześniejszych terapii uzyskało w ten sposób 25 tysięcy polskich pacjentów .
Badania kliniczne składową w leczeniu pacjentów hematoonkologicznych
Jednym z prekursorów wykorzystania badań klinicznych w terapii pacjentów (w obszarze hematoonkologii) jest prof.dr hab. n. med. Wojciech Jurczak z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Krakowie.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Sierpiński: badania kliniczne to szansa na wczesny dostęp do innowacyjnych terapii
– Badania kliniczne są dla mnie naturalną składową w leczeniu pacjentów hematoonkologicznych. Oznaczają dla nich dostęp do innowacyjnych terapii, które nie są jeszcze zarejestrowane w Polsce lub nie są u nas refundowane. To dla pacjentów także szansa na otrzymanie najwyższego standardu opieki, w tym regularnych badań diagnostycznych – mówi profesor Jurczak, którego doświadczenie obejmuje ponad 130 badań klinicznych.
Obawy Polaków dotyczące badań klinicznych
Szansa na wyleczenie choroby, możliwość uzyskania dostępu do najnowszych metod leczenia i bezpłatnej opieki zdrowotnej skłaniają potencjalnych pacjentów do udziału w badaniach klinicznych.
W świadomości Polaków nadal obecne są jednak także bariery, przede wszystkim obawa przed negatywnymi skutkami ubocznymi, strach przed niezbadaną terapią i konieczność odbywania cyklicznych wizyt w ośrodkach.
Odpowiedzią na obawy jest edukacja.
– Najlepiej pracuje się w pacjentem, który dużo wie o chorobie, jej leczeniu, jest w stanie po konsultacji z lekarzem zrozumieć zarówno ryzyko podjęcia działania, jak i jego zaniechania czy wykorzystania pozostałych innowacyjnych możliwości – tłumaczy prof. Wojciech Jurczak.
Czego potrzeba, by polscy pacjenci mieli dostęp do najnowocześniejszych terapii?
Badania kliniczne zapewniają pacjentowi odpowiednią i innowacyjną terapię, która jest aktualnie badana. Cały proces przebiega w bardzo wysokich standardach technologicznych, administracyjnych i kadrowych. Jednostki, w których są prowadzone badania kliniczne, muszą spełnić szczegółowo określone wymagania i umiejętnie poruszać się w procesach badawczych. Wiele najnowocześniejszych badań Polska przyciąga zza granicy, przede wszystkim ze Stanów Zjednoczonych. Kluczem do ich ulokowania nad Wisłą jest spełnienie norm jakościowych potwierdzonych w inspekcjach organów krajowych oraz międzynarodowych, takich jak amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) czy Europejska Agencja Leków (EMA).
PRZECZYTAJ TAKŻE: Konkurs na niekomercyjne badania kliniczne rozstrzygnięty [LISTA projektów]
Źródło: Puls Medycyny