Ortopedzi z Gliwic przeprowadzili skomplikowaną operację usunięcia nowotworu u 9-latka
Zespół ortopedów ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach i prof. Daniel Kotrych z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie przeprowadzili skomplikowaną operację usunięcia nowotworu u 9-letniego chłopca. Zabieg otwiera nowy rozdział w gliwickiej ortopedii.

Nowotwór, choć okazał się niezłośliwy, był w trudno dostępnym miejscu. Udało się go z powodzeniem usunąć. Ta niezwykle skomplikowana operacja jest szansą dla innych małych pacjentów - zaznaczyli przedstawiciele gliwickiej placówki.
Szpital Miejski w Gliwicach będzie teraz pomagał większej liczbie dzieci z nowotworami
- Nowotwór był łagodny, co sprawdziliśmy w biopsji, ale wychodził z kości ramiennej w takim miejscu, że penetrował do dołu pachowego, w kierunku klatki piersiowej. Można to porównać do guza przykrytego siecią pajęczą struktur naczyniowo-nerwowych - opisywał po operacji prof. Kotrych.
Dodał, że największym wyzwaniem było dostanie się w to miejsce i usunięcie kostnej zmiany.
Pacjent przeszedł zabieg bez komplikacji. Chłopca czeka rehabilitacja, która umożliwi mu powrót do sprawności.
- To przełom w gliwickiej ortopedii, bo otwieramy nowy rozdział i rozszerzamy naszą działalność o tak trudne obszary, jakimi są onkologia dziecięca i ortopedia dziecięca. Dzięki znakomitej współpracy zarówno z prof. Kotrychem, jak i w zakresie diagnostyki z Narodowym Instytutem Onkologii w Gliwicach będziemy mogli zaoferować pomoc większej liczbie dzieci z takimi nowotworami - powiedział ordynator oddziału ortopedii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach dr Andrzej Baryluk.
Ekspert wskazał, że każdy przypadek zgłaszania przez dziecko bólu rąk czy nóg należy dokładnie sprawdzić, a nie tłumaczyć tego tzw. bólami wzrostowymi. Przede wszystkim należy skonsultować to ze specjalistą i postawić na diagnostykę - zaznaczył.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Innowacyjna metoda leczenia opornej dławicy piersiowej
Pionierska operacja na WUM: wszczepienie „uszytej na miarę” endoprotezy
Źródło: Puls Medycyny