Novartis: upublicznienie wartości ceny leku Zolgensma może wprowadzać opinię publiczną w błąd (OŚWIADCZENIE)
Upublicznienie przez Ministerstwo Zdrowia zakresu wartości cen leku (Zolgensma), podanej w trakcie negocjacji, może wprowadzać opinię publiczną w błąd. Negocjacje nie zostały zakończone - kolejne spotkanie odbędzie się w poniedziałek 18 października 2021 r. - informuje Novartis Poland Sp. z o.o.

14 października 2021 r. odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia i Fundacji SMA w związku z trwającymi negocjacjami dotyczącymi objęcia refundacją ze środków publicznych terapii genowej w leczeniu SMA, w oparciu o przepisy ustawy o Funduszu Medycznym.
Podczas spotkania dla prasy wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski poinformował, że: “zakończyły się negocjacje cenowe w sprawie refundacji leku Zolgensma. Producent postawił zaporową cenę 6-7 mln zł za podanie leku dla jednego pacjenta”.
Wiceminister @Milkowski_M w #MZ: Zakończyły się negocjacje cenowe w sprawie refundacji leku Zolgensma. Producent postawił zaporową cenę 6-7 mln zł za podanie leku dla jednego pacjenta. pic.twitter.com/BYBd0Daais
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) October 14, 2021
W trakcie trwania negocjacji informacje cenowe są poufne
W odpowiedzi na zaistniałą sytuację firma Novartis Poland Sp. z o.o przesłała do redakcji oświadczenie, w którym wyjaśnia w jakim miejscu negocjacji z resortem zdrowia się znajduje, i dlaczego Ministerstwo Zdrowia nie powinno upubliczniać cen leku.
W oświadczeniu czytamy: “Jesteśmy zaskoczeni, że podczas tego spotkania Minister Zdrowia zdecydował się zaprezentować zakres wartości cen leku, pomimo że negocjacje cenowe (zgodnie z deklaracją Ministra Zdrowia) wciąż trwają i jest to informacja poufna. Minister Zdrowia uzgodnił z Novartis Poland termin spotkania, które odbędzie się w poniedziałek 18 października 2021 r.”
“W naszej opinii prezentowanie jakichkolwiek informacji dotyczących poufnych ofert może wprowadzać opinię publiczną w błąd” - podkreślono.
To jedyne leczenie oddziałujące na genetyczną przyczynę SMA
Jednocześnie firma zaznacza: “Pragniemy podkreślić, że terapia genowa jest jedyną dostępną w leczeniu SMA opcją terapeutyczną oddziałującą na genetyczną przyczynę choroby, poprzez zastąpienie brakującego lub wadliwego genu SMN1”.
Dalej dodaje: “Zdajemy sobie również sprawę, że rozmowy wokół podawanej jednorazowo terapii genowej wymagają gruntownej zmiany definicji wartości leczenia, a także tego, w jaki sposób w naszym systemie ochrony zdrowia zarządzana jest diagnostyka, leczenie i powiązane koszty związane z opieką nad pacjentami z chorobami rzadkimi”.
Firma jest otwarta na różne opcje obniżenia kosztu terapii
Firma Novartis informuje również, że “zawarła umowy gwarantujące dostęp do Zolgensmy dla pacjentów w 22 krajach na całym świecie, w tym w 13 krajach Unii Europejskiej - zaledwie 16 miesięcy po dopuszczeniu leku do obrotu”.
Producent leku Zolgensma zwraca też uwagę, że: “w rozmowach z ministerstwami zdrowia i organami refundacyjnymi oferujemy różne opcje obniżenia kosztu terapii, m.in. rabaty, płatności odroczone i ratalne oraz instrumenty dzielenia ryzyka oparte o wyniki leczenia. Naszym celem nadal pozostaje znalezienie najlepszego rozwiązania, aby polscy pacjenci z SMA mieli dostęp do tej innowacyjnej, podawanej jednorazowo terapii”.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Lek Zolgensma nadal bez refundacji dla polskich pacjentów z SMA
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: MS/Novartis Poland Sp. Z.o.o.