Naukowcy z Krakowa i Warszawy sprawdzą, jak smog wpływa na mózg dzieci
Badacze z Instytutu Psychologii i Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Instytutu Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie sprawdzą, jak smog i zanieczyszczenia powietrza wpływają na funkcjonowanie dziecięcego mózgu. Projekt został wsparty grantem na ponad 15 mln zł od Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w ramach programu TEAM-NET.

W ramach konsorcjum NeuroSmog badacze z Warszawy i Krakowa spróbują potwierdzić na ile ekspozycja na smog ma negatywne skutki dla zdrowia dzieci. Zwracają uwagę, że to kwestia nadal niereprezentowana wystarczająco w badaniach.
Naukowcy sprawdzą związek pomiędzy smogiem a ryzykiem rozwoju ADHD
Celem badania jest sprawdzenie, w jakim stopniu narażenie na zanieczyszczone powietrze począwszy od okresu prenatalnego, wpływa na zdrowie dzieci oraz powstanie i rozwój ADHD. Naukowcy z Krakowa i Warszawy postarają się wytłumaczyć które konkretnie szlaki nerwowe lub które części rozwijającego się mózgu są uszkadzane przez zanieczyszczenia powietrza.
- Na obecnym etapie trudno jest jeszcze mówić o udokumentowanym związku przyczynowo-skutkowym pomiędzy zanieczyszczeniami powietrza a zdrowiem psychicznym czy rozwojem poznawczym, ponieważ badań w tym zakresie nie ma jeszcze zbyt wiele. Publikowane wyniki badań z innych krajów wskazują jednak na prawdopodobny związek, co jest już wystarczającym sygnałem alarmowym, którego nie tylko nie możemy ignorować, ale wręcz musimy poddać dogłębnej analizie – komentuje dr inż. Krzysztof Skotak, kierownik Ośrodka Zintegrowanych Badań Środowiska w IOŚ-PIB.
Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że „zanieczyszczenie powietrza to jedno z najważniejszych środowiskowych zagrożeń dla zdrowia, które dotyka wszystkich”. Do niedawna uważano jeszcze, że wpływa niekorzystnie głównie na drogi oddechowe, dziś wiadomo, że drobne cząsteczki pyłu przedostające się z powietrza do organizmu mogą spowodować stany zapalne i uszkodzenia we wszystkich niemal tkankach i narządach.
W ramach konsorcjum wspólnie działają cztery zespoły badawcze: zespół modelowania zanieczyszczeń powietrza, zespół psychologii dziecka, zespół neuroobrazowania i zespół epidemiologiczny. W projekcie łączone są więc metody badawcze z różnych dyscyplin naukowych: metody badań epidemiologicznych, metody oceny ekspozycji personalnej na zanieczyszczenie powietrza, neuroobrazowania mózgu za pomocą nowoczesnego rezonansu magnetycznego oraz rozszerzonej diagnostyki psychologicznej.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Smog może uczulać. Alergolog: już teraz przyjmuję o 50 proc. pacjentów więcej
Źródło: Puls Medycyny