MZ zmienia regulację dot. recept i e-recept na leki psychotropowe

KM
opublikowano: 20-11-2019, 17:53

Sumaryczna ilość środków odurzających lub środków psychotropowych na receptach papierowych nadal ma być zapisywana słownie - Ministerstwo Zdrowia opublikowało właśnie projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Ten artykuł czytasz w ramach płatnej subskrypcji. Twoja prenumerata jest aktywna

23 listopada wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia z 24 października 2019 r. w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje. Zgodnie z nowelą, lekarze uprawnieni do wystawiania e-recept mieli podawać sumaryczną ilość środka odurzającego lub substancji psychotropowej wyłącznie liczbowo. Natomiast w przypadku tradycyjnych recept papierowych dopuszczalne miały być obie formy zapisu. Jednak rzutem na taśmę resort zdrowia wprowadza poprawkę do tych wytycznych - zapowiedział ją 20 listopada wiceminister Janusz Cieszyński, o czym informował "Puls Farmacji" (PILNE: Resort zdrowia poprawia regulacje w sprawie e-recept).

Na czym polega zmiana?

Zgodnie z ogłoszonym 20 listopada w RCL projektem rozporządzenia ministra zdrowia, "na recepcie wystawianej na preparat zawierający środek odurzający lub substancję psychotropową podaje się, oprócz danych określonych w przepisach art. 96a ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne oraz art. 96a ust. 1d, 1e lub 8 tej ustawy – jeżeli mają zastosowanie, sumaryczną ilość środka odurzającego lub substancji psychotropowej albo ilość środka odurzającego lub substancji psychotropowej wyrażoną za pomocą ilości jednostek dawkowania oraz wielkości dawki, przy czym dla recepty w postaci papierowej ilość tę podaje się słownie" [podkreślenie red.]. 

Dla porównania - w rozporządzeniu z 24 października fragment ten miał brzmienie: „Na recepcie wystawianej na preparat zawierający środek odurzający lub substancję psychotropową podaje się, oprócz danych określonych w przepisach art. 96a ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne oraz art. 96a ust. 1d, 1e lub 8 tej ustawy – jeżeli mają zastosowanie, sumaryczną ilość środka odurzającego lub substancji psychotropowej albo ilość środka odurzającego lub substancji psychotropowej wyrażoną za pomocą ilości jednostek dawkowania oraz wielkości dawki, przy czym dla recepty elektronicznej ilość tę podaje się wyłącznie liczbowo [podkreślenie red.]".

Zmianę tę resort zdrowia argumentuje potrzebą uniknięcia potencjalnych wątpliwości związanych z brzmieniem nowelizowanego rozporządzenia. "Z uwagi na to, że przedmiotem regulacji są w tym przypadku substancje psychotropowe, prekursory kategorii 1 i preparaty zawierające te środki lub substancje, należy w ich przypadku na receptach w postaci papierowej wyraźnie wyrażać ilość substancji odurzającej lub środka psychotropowego poprzez słowne jej podanie" - napisano w uzasadnieniu projektu.

Nowela ma wejść w życie 23 listopada 2019 r., równocześnie z nowelizowanym rozporządzeniem. Uwagi można zgłaszać do 21 listopada, do godz. 10.

Źródło: RCL

Źródło: Puls Medycyny

Podpis: KM

Najważniejsze dzisiaj
× Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.