Molnupiravir pierwszą tabletką przeciw COVID-19? Obiecujące wyniki badań
Lek przeciwwirusowy Molnupiravir - o szerokim spektrum działania, który jest obecnie w fazie 2/3 badań klinicznych w leczeniu COVID-19, ma hamować replikację wirusa. Na jego skuteczność wskazują dwa niezależne badania.

Informację tę, powołując się na badania naukowe, przekazał w mediach społecznościowych prof. Wojciech Szczeklik. Napisał: “Jeżeli dane o skuteczności molnupiraviru się potwierdzą, w praktyce będzie to przełom w leczeniu COVID-19. Lek w formie tabletki, łatwy do podania, skuteczny we wczesnej fazie choroby (czyli przed powikłaniami narządowymi). Duża szansa, że wreszcie mamy lek na COVID!”.
Jeżeli dane o skuteczności molnupiraviru się potwierdzą w praktyce to będzie to przełom w leczeniu COVID-19.
— Wojciech Szczeklik (@wszczeklik) October 1, 2021
Lek w formie tabletki, łatwy do podania, skuteczny we wczesnej fazie choroby (czyli przed powikłaniami narządowymi).
Duża szansa, że wreszcie mamy lek na COVID!
Lek zakłóca replikację genomu SARS-CoV-2
Ekspert wyjaśnił także, że molnupiravir to analog nukleozydowy, który blokuje polimerazę wirusową (RNA-dependent RNA polymerase RdRp), co prowadzi do zaburzenia replikacji wirusa poprzez tzw. proces “lethal mutagenesis”.
“Nowe mutacje wirusa nie powinny mieć znaczenia na działanie leku” - podał ekspert.
Wyniki dwóch niezależnych badań z zastosowaniem wspomnianego leku opublikowało prestiżowe czasopismo naukowe “Nature”.
Badania opisują, w jaki sposób molnupiravir zakłóca replikację genomu SARS-CoV-2.
Molnupiravir doprowadza koronawirusa do śmierci
Molnupiravir (MK-4482, EIDD-2801) hamuje propagację wirusa, doprowadzając go do śmiertelnej mutagenezy poprzez wprowadzanie i akumulację błędów w genomie wirusa. Biochemiczne i strukturalne podstawy indukowania przez molnupirawir śmiertelnej mutagenezy pozostają w dużej mierze niezbadane.
Pierwsze wyniki biochemiczne przedstawił dr Matthias Götte i współpracownicy. Dotyczyły one aktywności przeciwwirusowej molnupiraviru w hodowli komórkowej.
W kolejnym numerze Nature Structural & Molecular Biology - prof. Cramer i współpracownicy pogłębili wiedzę na temat tego procesu, dostarczając danych biochemicznych i strukturalnych, które ujawniają, w jaki sposób molnupiravir wprowadza mutacje przejściowe do genomu SARS-CoV-2.
Badania pomagają zrozumieć mechanizm letalnej mutagenezy
Razem te dwa badania oferują komplementarne i kompleksowe spojrzenie na mechanizm letalnej mutagenezy i zapewniają platformę do prac nad lekami przeciw koronawirusowi.
Podobnie jak inne analogi nukleozydów, molnupiravir celuje w zależną od RNA SARS-CoV-2 polimerazę RNA (RdRp), która pośredniczy w replikacji i transkrypcji genomu koronawirusa.
Merc chce ubiegać się o dopuszczenie leku na amerykańskim rynku
O sukcesie badań poinformowano też w portalu politico.eu. Przekazano, że za badania odpowiedzialne są firma Merck i partnerska firma Ridgeback Biotherapeutics.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez te podmioty, podanie molnupiraviru chorym w czasie badań zmniejsza o połowę prawdopodobieństwo hospitalizacji i śmierci z powodu koronawirusa.
Merck przekazał też, że zamierza wystąpić do FDA o dopuszczenie leku na amerykański rynek. Jeżeli otrzyma zezwolenie, molnupiravir stanie się pierwszym na świecie lekiem doustnym przeciw Covid-19 dostępnym dla pacjentów.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Wlk. Brytania: zatwierdzono lek przeciw COVID-19 oparty na sztucznie stworzonych przeciwciałach
Źródło: Puls Medycyny