Michał Dworczyk pełnomocnikiem rządu ds. Narodowego Programu Szczepień przeciw SARS-CoV-2
Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk zostanie pełnomocnikiem rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień Ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.
Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia pełnomocnika opublikowano 10 grudnia 2020 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Został umieszczony na etapie komisji prawniczej.

Pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień przeciw SARS-CoV-2: zadania
W uzasadnieniu do projektu wskazano, że ustanowienie pełnomocnika wynika z potrzeby zapewnienia koordynacji działań związanych z narodowym programem szczepień ochronnych przeciwko SARS-CoV-2.
Do zadań pełnomocnika należeć będzie:
- analiza obowiązujących przepisów prawa i istniejących rozwiązań w zakresie szczepień ochronnych,
- przygotowanie rozwiązań organizacyjno-prawnych dotyczących wdrożenia programu szczepień,
- koordynacja planowania strategicznego oraz wdrażania Narodowego Program Szczepień Ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2,
- przygotowywanie propozycji nowych rozwiązań i inicjatyw w zakresie programu szczepień przeciwko przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.
Pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień przeciw SARS-CoV-2 będzie współpracował z organami administracji rządowej
Pełnomocnik ma wykonywać zadania, współdziałając z organami administracji rządowej, które są obowiązane do udzielania mu pomocy, w szczególności przez udostępnianie informacji i dokumentów niezbędnych do realizacji jego zadań. W projekcie zapisano, że pełnomocnik może, w celu właściwej realizacji powierzonych mu zadań, współpracować z organami jednostek samorządu terytorialnego.
Pełnomocnik w myśl projektu może, w porozumieniu z ministrem zdrowia, za zgodą premiera, wnosić opracowane przez siebie projekty dokumentów rządowych, wynikające z zakresu jego działania, do rozpatrzenia przez Radę Ministrów.
W zakresie powierzonych mu zadań, pełnomocnik może zlecać przeprowadzanie badań i ekspertyz oraz powoływać zespoły eksperckie lub doradcze.
Obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną i kancelaryjno-biurową pełnomocnika zapewni Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
W projekcie zapisano, że wydatki związane z działalnością pełnomocnika są pokrywane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Źródło: Puls Medycyny