Leki łączące ibuprofen i kodeinę: EMA ostrzega przed poważnymi działaniami niepożądanymi
Komitet ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii Europejskiej Agencji Leków (PRAC) zalecił zmianę w charakterystyce produktów leczniczych zawierających połączenie ibuprofenu i kodeiny. Ma to ostrzec przed ich poważnymi działaniami niepożądanymi, szczególnie w przypadku długotrwałego stosowania dawek większych niż zalecane.

- Zdaniem EMA długotrwałe stosowanie leków zawierających połączenie ibuprofenu i kodeiny, szczególnie w zwiększonych dawkach, niesie ze sobą wysokie ryzyko dla zdrowia.
- Ibuprofen jest organicznym związkiem chemicznym o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym oraz przeciwgorączkowym. Z kolei kodeina to metylowa pochodna morfiny i jeden z najważniejszych opiatów.
- Leki zawierające omawiane połączenie mogą być niebezpieczne również ze względu na uzależniające właściwości kodeiny.
PRAC (Pharmacovigilance Risk Assessment Committee) dokonał przeglądu przypadków zgłoszonych w związku z nadużywaniem i uzależnieniem od środków zawierających połączenie ibuprofenu i kodeiny. Dotyczyły one poważnych problemów gastrologicznych, metabolicznych oraz uszkodzeń pracy nerek. Niektóre przypadki były śmiertelne.
Ibuprofen z kodeiną - nowe działania niepożądane w charakterystyce produktu leczniczego
PRAC stwierdził, że kodeina z ibuprofenem przyjmowana w dawkach większych niż zalecane lub przez dłuższy czas może powodować uszkodzenie nerek i kwasicę cewkową. Może wpływać także na obniżenie poziomu potasu we krwi, co powoduje objawy takie jak osłabienie mięśni i zawroty głowy. Z tego powodu kwasica cewkowa i hipokaliemia zostaną dodane do informacji o produkcie jako nowe działania niepożądane.
Ponieważ leki zawierające kombinację kodeiny i ibuprofenu są dopuszczone na szczeblu krajowym, PRAC uzgodnił kluczowe przesłania, które właściwe organy krajowe mogą wykorzystać podczas opracowywania komunikatów dla pracowników służby zdrowia oraz informacji dla pacjentów.
“Pacjentom należy doradzić, aby skonsultowali się z lekarzem, jeśli chcą stosować kodeinę z ibuprofenem dłużej, niż to zalecane i/lub w dawkach większych niż zalecane” - rekomenduje EMA.
Ibuprofen z kodeiną tylko na receptę?
PRAC zauważył również, że większość przypadków toksyczności zgłoszono w krajach, w których leki zawierające ibuprofen z kodeiną są dostępne bez recepty. Uznano, że w tym przypadku wprowadzenie statusu leku wydawanego tylko na receptę byłoby najskuteczniejszym środkiem minimalizacji ryzyka w celu złagodzenia szkód związanych z nadużywaniem i uzależnieniem od tych produktów.
Zalecenia PRAC wraz z kluczowymi przesłaniami dotyczącymi komunikacji zostaną przesłane do właściwych organów, które mogą zdecydować o potrzebie dodatkowej komunikacji na szczeblu krajowym.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Nadużywanie paracetamolu przez osoby z nadciśnieniem grozi zawałem i udarem mózgu? [BADANIA]
Źródło: Puls Medycyny