Lekarze POZ będą mogli przepisywać lek na COVID-19. MZ szykuje potrzebne regulacje
Czas odgrywa olbrzymią rolę w przypadku leku na COVID-19 - molnupiravir. Okno czasowe na jego podanie jest krótkie - to zaledwie 5 dni od zakażenia. Z tego powodu resort zdrowia chce, by także lekarze POZ, do których w pierwszej kolejności trafiają pacjenci, mieli możliwość jego przepisania.

Chodzi o lek molnupiravir, który powstrzyma namnażanie się koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie, przez co zmniejsza liczbę ciężkich przebiegów i hospitalizacji. To pierwszy to lek doustny przeznaczony do leczenia COVID-19 w warunkach domowych. W Polsce jest stosowany od początku stycznia.
Ważne! Molnupiravir to lek zalecany we wczesnej fazie choroby
Jak przekazał we wtorek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, w Polsce obecnie jest kilkanaście tysięcy dawek tego leku. - Pierwsze, w granicach 3 tys. sztuk, zostało rozdysponowane pomiędzy stacje dializ oraz szpitale hematoonkologiczne. Tam, jeżeli trafia pacjent i został zdiagnozowany jako pacjent covidowy, od razu dostał dyspozycję zażywania tego leku - wyjaśnił.
Rzecznik przekazał, że obecnie MZ przygotowuje rozwiązania - te mają być gotowe do końca tego tygodnia - które pozwolą także lekarzom POZ przepisywać molnupiravir. To ważne, bo trzeba pamiętać, że jego zastosowanie ma sens wtedy, gdy mamy do czynienia z wczesną fazą choroby - gdy jesteśmy maksymalnie kilka dni po zakażeniu i pojawieniu się objawów. (CZYTAJ TEŻ. Prof. Zajkowska o leku molnupiravir: wpływa na replikację wirusa, ogranicza hospitalizację).
Andrusiewicz przyznał, że niestety część lekarzy podstawowej opieki nie chce zajmować się zakażonymi pacjentami i od razu kieruje ich do szpitali.
PRZECZYTAJ TAKŻE: W Wlk. Brytanii dopuścili do użytku Paxlovid, doustny lek na Covid-19
EMA wydała rekomendacje ws. trzech leków na COVID-19
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: KL