Lekarz POZ ma zbadać pacjenta w wieku 60+ skierowanego do izolacji z powodu COVID-19 [ROZPORZĄDZENIE]
MZ przekazało do ogłoszenia rozporządzenie, na którego mocy pacjentów powyżej 60 lat, skierowanych do odbycia izolacji z powodu COVID-19, ma zbadać lekarz POZ. Badanie ma nastąpić w ciągu 48 godzin. Rozporządzenie nie precyzuje jednak, gdzie lekarz ma je przeprowadzić - w przychodzi czy w domu pacjenta.

24 stycznia do ogłoszenia zostało skierowane rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 21 stycznia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2.
Nowelizacja reguluje zasady opieki nad pacjentami powyżej 60. roku życia przebywającymi w izolacji domowej w związku z COVID-19.
“Ze względu na przewidywany znaczny wzrost zakażeń nowym wariantem wirusa SARS-CoV-2 istnieje konieczność zwiększenia poziomu zabezpieczenia opieki przedszpitalnej populacji pacjentów powyżej 60. roku życia zakażonym lub podejrzanym o zakażenie, u których ze względu na częstość występowania chorób współistniejących przebieg zakażenia może mieć niekorzystny przebieg” - czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.
Porada lekarza POZ dla pacjentów powyżej 60 lat zakażonych koronawirusem - co zawiera rozporządzenie
Do znowelizowanego rozporządzenia dodano m.in. punkt 4a o brzmieniu:
“W przypadku pacjentów powyżej 60. roku życia, skierowanych do odbycia izolacji w warunkach domowych, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, udziela pacjentowi, nie później niż przed upływem 48 godzin odbywania tej izolacji, porady, podczas której na podstawie badania fizykalnego dokonuje oceny stanu zdrowia pacjenta. W przypadku gdy termin udzielenia porady upływa w dniu uznanym ustawowo za dzień wolny od pracy lub w sobotę, porada odbywa się następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą”.
Rozporządzenie nie precyzuje miejsca przeprowadzenia badania fizykalnego przez lekarza POZ
Badanie fizykalne pacjenta może odbyć się w przychodni POZ albo podczas wizyty domowej u pacjenta.
“Projekt rozporządzenia nie precyzuje miejsca przeprowadzenia badania fizykalnego ponieważ to lekarz podstawowej opieki zdrowotnej podejmuje decyzję na podstawie stanu klinicznego pacjenta o miejscu udzielenia porady” - wyjaśniono w uzsadnieniu nowelizacji.
Lekarz może zlecić transport pacjenta zakażonego koronawirusem
MZ wprowadziło także zmianę w części III rozporządzenia (ust. 2), wskazując, iż w przypadku pacjenta, który nie jest w stanie samodzielnie przemieszczać się lub którego stan zdrowia to uzasadnia, lekarz w podmiocie leczniczym - określonym w wykazie sporządzonym i prowadzonym na podstawie polecenia ministra zdrowia - zleca jego transport, odpowiednio do miejsca izolacji albo izolacji w warunkach domowych albo szpitala.
Kiedy rozporządzenie o opiece nad pacjentami 60+ zaczyna obowiązywać
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Resort zdrowia zaznacza, że pacjenci powyżej 60. roku życia skierowani do odbycia izolacji w warunkach domowych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia odbywają ją na dotychczasowy zasadach.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Zmiany dot. kwarantanny i opieki w POZ. Jakie jeszcze mamy nowe regulacje?
Źródło: Puls Medycyny