Lek na COVID-19: kolejne preparaty z rekomendacją WHO
Tocilizumab i sarilumab - inhibitory receptora interleukiny 6 - są skuteczne w leczeniu pacjentów z ciężką i krytyczną postacią COVID-19. W związku z tym preparaty te uzyskały rekomendację Światowej Organizacji Zdrowia w terapii choroby wywołanej przez koronawirusa.
– Ważna rekomendacja pozytywna dla tocilizumabu (działa przeciwzapalnie hamując IL-6) w leczeniu ciężkiego COVID-19. Zbadano ponad 10 tys pacjentów, wykazano redukcję ryzyka zgonu, niewydolności oddechowej, skrócenie hospitalizacji - napisał na Twitterze dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19.
Ważna rekomendacja pozytywna dla tocilizumabu (działa przeciwzapalnie hamujac IL-6) w leczeniu ciężkiego COVID-19. Zbadano ponad 10 tys pacjentów, wykazano redukcję ryzyka zgonu, niewydolności oddechowej, skrócenie hospitalizacji https://t.co/0YrBsdhMhO https://t.co/flkbI9d9u1
— Pawel Grzesiowski (@grzesiowski_p) July 6, 2021
Lek na COVID-19: tocilizumab i sarilumab z rekomendacją WHO
Światowa Organizacja Zdrowia zarekomendowała inhibitory receptora interleukiny 6 - tocilizumab i sarilumab - w leczeniu ciężkiej lub krytycznej postaci COVID-19.
Tocilizumab i sarilumab to przeciwciała monoklonalne, które blokują działanie interleukiny 6. To białko, które bierze udział w procesach zapalnych w organizmie.
Dane na temat skuteczności tych dwóch leków pochodzą z 27 badań klinicznych, które objęły w sumie 10 tys. pacjentów i 28 krajów. To największa analiza dotycząca zastosowania tych leków w COVID-19 - czytamy w komunikacie WHO.
Zaznaczono, że to pierwsze leki, które okazały się skuteczne w leczeniu COVID-19, od czasu, kiedy Organizacja zaakceptowała kortykosteroidy w terapii tej choroby, czyli września 2020 r.
WHO wyjaśniła, że u pacjentów z ciężką lub krytyczną postacią COVID-19 dochodzi do nadmiernej reakcji układu odpornościowego. Tocilizumab and sarilumab hamują tę reakcję.
Metaanaliza wykazała, że podanie tych dwóch leków pacjentom z ciężką lub krytyczną postacią COVID-19 zmniejsza ryzyko zgonu o 13 proc. w porównaniu ze standardową terapią.
– To oznacza 15 zgonów mniej na każde 1000 pacjentów z COVID-19 i 28 zgonów mniej na każde 1000 pacjentów z ciężką lub krytyczną postacią COVID-19 - zaznaczyła WHO.
Dodatkowo odsetek pacjentów z ciężką lub krytyczną postacią COVID-19 korzystających z respiratora został zredukowany o 28 proc. w porównaniu ze standardową terapią. To oznacza, że na 1000 pacjentów, 23 mniej korzysta z mechanicznej wentylacji (w porównaniu ze standardową terapią).
Źródło: WHO
PRZECZYTAJ TAKŻE: Wariant Lambda: czy szczepionki przeciw COVID-19 przed nim chronią? [BADANIA]
Obiecująca terapia przeciwko COVID-19? Badania na zwierzętach wykazały wyższą przeżywalność
Źródło: Puls Medycyny